ONLINE výzvy a doporučení

Státní smutek za Karla Gotta: Přečtěte si, jaká budou pravidla

Karel Gott - vlajky
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha, Eva Pavelková
Aktualizováno 3.10. 2019 11:40
Téma:

Zpráva o úmrtí Karla Gotta otřásla celým Českem. Je proto přirozené, že termín jeho pohřbu bude zároveň dnem státního smutku. Vlajky budou na půl žerdi, památku legendárního zpěváka zřejmě lidé uctí i minutou ticha. Jaká jsou další pravidla?

Zesnulý slavík se zřejmě zapíše do historie nejen celým svým životem, ale také posledním rozloučením. Pokud s tím bude souhlasit rodina, stane se prvním "nestátníkem", který bude mít státní pohřeb. V minulosti se tak Česko nebo Československo loučilo pouze s prezidenty.

 

Vláda při svém mimořádném zasedání kromě státního pohřbu schválila i to, že se jeho termín stane dnem státního smutku.

Dění po Mistrově smrti sledujeme online:

On-line reportáž

Zemřel Karel Gott

19:30

Na Karla Gotta se bude vzpomínat i v pořadu Život ve hvězdách. Pozvání přijala herečka Jiřina Bohdalová. Pořad začíná v 21:40

19:05

Premiér Andrej Babiš oznámil, že den státního smutku bude v sobotu 12. 10. Vlajky budou spuštěny na půl žerdi, uvedl to web idnes.cz

18:52

Pohřeb Karla Gotta bude se státními poctami! Ve čtvrtek vpodvečer prozradila detaily Ivana Gottová. Veřejnost se bude moci s Karlem Gottem rozloučit v Paláci Žofín v pátek 11. 10. mezi 8. a 22. hodinou. V sobotu bude následovat mše pro zvané v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě. DALŠÍ INFORMACE NAJDETE ZDE

 

O státním smutku se zmiňuje zákon o užívání státních symbolů. Podle něj má být v den smutku vyvěšena státní vlajka, která je však spuštěna na půl žerdi. Tento požadavek je také v samotném nařízení vlády, týkajícím se státního pohřbu velikána české hudby.

 

 

"V tento den bude státní vlajka na úředních a veřejných budovách vyvěšena na půl žerdi nebo stožáru," potvrdil premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

 

Přesnou podobu státního smutku, stejně jako státního pohřbu, ale zákon nestanovuje. V minulosti bývala v takový den zrušena i divadelní představení, zábavy nebo sportovní utkání.

 

O zrušení nebo naopak uspořádání nějakých kulturních či sportovních akcí ale rozhodují pořadatelé. Pokud se organizátoři rozhodnou různá utkání a soutěže nezrušit, Gotta se nejspíš rozhodnou uctít jinak. Sportovci budou mít zřejmě na pažích černé pásky a před zápasy budou držet minutu ticha.

 

 

 

Minuta ticha bude zřejmě také součástí posledního rozloučení s legendárním zpěvákem. Dosavadní státní pohřby doprovázel smuteční průvod, který vycházel z kasáren Hradní stráže. Veřejnost se pak mohla rozloučit u vystavené rakve s čestnou stráží ve Vladislavském sále Pražského hradu. O detailech Gottova pohřbu se rozhodne až po domluvě s rodinou.

 

"Státní pohřeb je největší protokolární a ceremoniální pocta, kterou může občan České republiky získat,může být prokázáná, tudíž by to mělo být těm nejvíce zasloužilým, kteří se o chod této země přičinili," uvedl bývalý ředitel Odboru hradního protokolu Jindřich Forejt.


Jak by mohl vypadat státní pohřeb Karla Gotta? Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz