Karel Gott

Podruhé už rakovinu neporazil. Jakými nemocemi si Gott prošel?

Karel Gott se jen tak nevzdával, nakonec ale svůj boj se zákeřnou rakovinou prohrál. Poprvé se krutou diagnózu dozvěděl v roce 2015 . Po sérii chemoterapií to vypadalo, že je nemoc pryč, o pár let později se ale vrátila s ještě větší silou. Co je nemoc, která mistra připravila o život, zač?

Akutní leukémie, září 2019

O tom, že trpí akutní leukémií, informoval Gott veřejnost na začátku září. Jde o nádorové onemocnění vycházející z buněk kostní dřeně, případně mízní tkáně. U nemocných se tvoří velké množství bílých krvinek, které ale nedokážou plnit svoji funkci.

Akutní formy mají rychlý vývoj, a pokud se neléčí, vedou k brzkému úmrtí. Projevuje se chudokrevností, malátností, bolestí zubů a únavou. Na kůži se mohou objevit červené tečky, pacient může krvácet z nosu a dásní. Nemocní také trpí poruchami vědomí, hůře se jim vidí a špatně slyší, mohou se jim zvětšit některé vnitřnosti.

Tato nemoc se nakonec stala Mistrovi osudnou. V minulosti ale trpěl celou řadou zdravotních potíží. Rakovinu už jednou překonal, utrpěl i kuriózní zranění. Čím vším si prošel?

Související obsah

Non-Hodgkinův lymfom, říjen 2015

Lymfom je nádorové onemocnění mízních uzlin. Základní rozdělení je na Hodgkinův a Non-Hodgkinův lymfom (NHL).  NHL na rozdíl od Hodgkinova lymfomu postihuje starší pacienty, nejčastěji muže od věku 50 let výše. Může se vyskytovat ve všech tkáních, v nichž jsou přítomny bílé krvinky (lymfocyty).

Kromě uzlin se tak může objevit v jakémkoliv orgánu, postihuje kostní dřeň, zažívací trakt, štítnou žlázu, mozek, játra, plíce a další tkáně.Léčba je obvykle úspěšná, nemoc má ale sklon se vracet a je nutno ji léčit opakovaně.

Lymfomy s vysokým stupněm zhoubnosti jsou naopak velmi agresivní, rychle rostou a způsobují řadu vážných obtíží. Při dostatečně silné a včasné léčbě jsou však i tak léčitelné. Léčba spočívá v chemoterapii, radioterapii a užívání léků. Operace je většinou kvůli poloze uzlin problematická.


Související obsah

Srdeční arytmie, červen 2015

Na konci června měl Karel Gott problémy se srdcem, musel být převezen do pražského IKEMu. Spekulovalo se, že podstoupí operaci, skončilo to ale jen vyšetřením a léky. "Dostal jsem prášky, které mi zabraly, takže vše už je v pořádku," tvrdil Slavík po propuštění. Koncertoval ale dál a pracovní tempo nezvolnil.


Karel Gott se během svého života potýkal s celou řadou další zdravotních problémů. Zranil se třeba i při sexu. Přečtěte si o tom na následující straně:


Operace páteře, leden 2012

Slavík podstoupil dvě operace páteře, před veřejností ale svůj zdravotní stav tajil. A po operaci v lednu 2012, kdy měl odpočívat, se choval nerozumně a koncertoval. "Karel prostě podepsal revers a jel se doléčit domů. Hojení se ale nevyvíjí podle představ. Karel doslova trpí a ty bolesti jsou prý neúnosné," uvedl pro deník Aha zdroj ze zpěvákova okolí.

Natažené svaly, březen 2010

Záhadné zranění, kvůli kterému musel Gott do nemocnice, se objasnilo záhy. "Nerozumně jsem provozoval velmi rozumný sport. Prostě se mi to stalo při sexu," přiznal Slavík. "V důsledku prudkých pohybů došlo k poranění okolního svalstva a jeho úponů kolem umělého kloubu," okomentovali Gottovo zranění při sexu lékaři.

Související obsah

Vyhřezlá ploténka, březen 2010

Jen týden po kuriózním zranění musel Gott na operační sál kvůli závažnějšímu problému. Podrobil se operaci vyhřezlé ploténky a bylo to za pět minut dvanáct! Kvůli bolestem nemohl ani spát a musel zrušit koncerty v Mnichově a Hamburku.

Přetržený přední zkřížený vaz, březen 2009

V březnu 2009 se Mistr rozhodl pro aktivní dovolenou. V Thajsku chodil po horolezeckých cestách, při jedné túře ale nešikovně uklouzl a narazil kolenem do karabiny. V nemocnici zjistili, že si přetrhl přední zkřížený vaz. "Bolelo to naprosto příšerné. Budu na sebe muset být opatrnější," sliboval Gott.

Zánět dásní, září 2009

Ještě téhož roku začaly oblíbeného zpěváka bolet zuby, pusa mu otekla a nemohl ji ani otevřít. Podstoupil ale operaci a brzy po zákroku zase zpíval.

Související obsah

Endoprotéza kyčle, únor 2005

Před deseti lety podstoupil Karel Gott operaci kyčle. Kloub ho bolel už několik let a v roce 2002 se dokonce objednal na operaci v pražské Nemocnici Na Bulovce, ale pak ji odvolal. Raději bral prášky proti bolesti a vystupoval dál.

V únoru už ale Mistra artróza přemohla a rozhodl se pro vyhlášenou mnichovskou kliniku. Rekonvalescence po totální endoprotéze trvala několik týdnů, ale vyplatila se. "Musel jsem pak chodit, sedět, ležet, pořád to střídat. Noha nesměla být v klidu," prozradil zpěvák.
 

mom/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz