omezení těžby

Útlum čeká další šachtu! Poslední nahlédnutí do dolu Lazy na Karvinsku

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Aktualizováno 17:34
18.11. 2019 17:10

Společnost OKD končí těžbu uhlí v další šachtě. Za pár dní dorazí na povrch poslední vozík s uhlím z dolu Lazy na Karvinsku. Horníci ale o práci nepřijdou, přejdou na jiné šachty, kde je po nich stále poptávka. Náš štáb se podíval do více než 800metrové hloubky.

Dá se říct, že díky dolu Lazy vzniklo město Orlová. Po 130 letech je ale štáb televize Nova poslední, kdo se tam kromě horníků podívá. Nejdřív vyfasovat oblečení, nástup do klece a reportérka s kameramanem už sviští dolů. "Z povrchu to je 820 metrů a jedeme rychlostí zhruba 10 metrů za vteřinu," popsal Miroslav Konečný z OKD.


Po zhruba dvou minutách dorazil štáb do posledního patra. Na horníky narazí jen zřídka. Důl už je připravený k útlumu. "V současné době máme v dole zhruba 240 horníků, 70 dělníků na povrchu, kteří zajišťují další provoz," uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

 


V šachtě je stále spousta různých bezpečnostních zařízení, například přístroj kontrolující metan. Vodní vaky zase dokážou zastavit tlakovou vlnu při důlním výbuchu.


I když pod zemí leží ještě okolo 10 milionů tun uhlí, těžba se už nevyplatí. "Nemáme investice na to, abychom mohli dále rozšiřovat těžbu, protože to jsou řádově miliardy korun," vysvětlil útlum Čelechovský. Poslední vozík tak vyjede na povrch 28. listopadu.
 

Související témata:
rod TN.cz