Koronavirus

V Česku začalo plošné testování! Volné termíny vzali zájemci útokem

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 20:03
16.12. 2020 7:50
Téma:

V Česku ve středu odstartovalo dobrovolné plošné tetování na koronavirus. Lidé tak mohou podstoupit antigenní testy, které jsou zdarma a hradí je zdravotní pojišťovny. Výsledek se otestovaní dozví do 20 minut.

Plošné testování potrvá až do 15. ledna. Lidé se na testy však musí předem on-line registrovat. Ministerstvo zdravotnictví spustilo web, kde zájemci naleznou dostupná odběrová místa i další potřebné informace.


"Kapacita může být až 60 tisíc testů denně,“ myslí si ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Cílem je podle Blatného odhalit ty, kteří jsou infikovaní a šíří virus, ale nemají žádné symptomy. Lidé mohou testy podstoupit na 170 odběrových místech, testuje také několik stovek praktických lékařů ve svých ordinacích.

 


Antigenní testy se provádí výtěrem z nosohltanu, výsledek se poté každý dozví přibližně za 20 minut. Vyšetření se však neprovádí u těch, kteří v poslední době koronavirus prodělali a byli v nařízené izolaci.


Objednaní lidé by se na testování měli dostavit v dostatečném časovém předstihu a s sebou musí mít občanský průkaz a kartičku pojištěnce. Zájemci by si však měli pospíšit, termíny na některých místech jsou plné už na několik dní dopředu.


Dosud zdravotníci v Česku provedli více než 350 tisíc antigenních testů, které potvrdily nákazu u zhruba deseti tisíců lidí. Od listopadu byly testy povinné například v zařízeních sociálních péče, na začátku prosince začalo také dobrovolné testování učitelů.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz