Uzavřená oblast

V Litovli a Uničově se slaví, karanténa je u konce. Naději mají i Kynice

Téma:

Dvoutýdenní karanténa Uničova, Litovle a dalších 19 obcí na Olomoucku končí. Podle hygieniků dosavadní mimořádná opatření splnila svůj účel a hlídky policie i vojenské policie se mohou stáhnout.

"S účinností ode dne 30. března 2020 od 00:00 hodin se ukončuje platnost a účinnost mimořádného opatření při epidemii," prohlásila ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) Olomouckého kraje Lenka Pešáková.

 

Úderem půlnoci končí uzavírka oblasti. Nařízení, která v Litovli, Uničově a okolí panovala, se totiž postupně začala shodovat s režimem ve zbytku republiky. Držet oblast oddělenou tak podle hygieniků už není nutné.

 

"Splnilo to svůj účel s nejvyšší pravděpodobností v tom, že nedošlo k nějakému rychlému, masivnímu zamoření prostoru," myslí si hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).
"Reakce jsou v zásadě všechny pozitivní, protože každý měl s tou uzávěrou nějaký osobní problém," připojil starosta Uničova Radek Vincour (ODS).

 

 

Ne všichni obyvatelé jsou ale zprávou o uvolnění režimu nadšení. "Jasně se řeklo, že ta karanténa bude, dokud se to číslo nebude rapidně zvyšovat, což se poslední dva dny dělo. Moc tomu nerozumím a mám strach, že budeme hrozbou pro ostatní," nesouhlasí s koncem omezení obyvatel Litovle Lukáš Nalepa.

 

"Poslední dny se nám zvyšuje počet případů, které nesouvisí epidemiologicky s danou lokalitou," vysvětlila ředitelka KHS. Nedělní večer tak měl v Uničově a Litovli rozhodně slavnostní nádech.

 

"Tu roušku si ponechám jako vzpomínku na ty časy, kdy jsme všichni byli krásně pospolu, dřeli jsme a dokázali jsme čelit takové hrozbě, jakou ten vir je," prohlásil Vincour.

 

 

Hlídky policie už během neděle sklízely vybavení. Rušit se ale nebudou všechna dočasně postavená stanoviště. "Zůstává to odběrové pracoviště, protože tam odebíráme 50 a více vzorků denně," sdělil Okleštěk.

 

Dobrou zprávu dostali po téměř dvou týdnech i lidé z Kynic na Havlíčkobrodsku. I oni jsou po celou dobu uzavřeni ve své vesnici. Nemocných tam už ale nepřibývá, a tak by jejich izolace mohla příští týden skončit. V domácí karanténě by tak po 1. dubnu měli zůstat už jen prokazatelně nakažení. Více v reportáži Davida Pika:

Petr Bača/David Pik/epa TN.cz