Polské prezidentské volby

Andrzej Duda zůstane polským prezidentem. Získal 51,2 % hlasů

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 13. 7. 2020
Téma:

Stávající polský prezident Andrzej Duda obhájil v nedělních volbách mandát. Uvedla to polská média s odvoláním na volební komisi. Sečteno bylo v pondělí ráno 99,97 % volebních okrsků. Dudu podpořilo 51,21 % voličů.

Duda ve druhém kole prezidentských voleb podpořil opozičního kandidáta Rafala Trzaskowského. Dudu podpořila vládní strana Právo a spravedlnost. Za tu byl dříve poslancem polského Sejmu i Evropského parlamentu, podle polských zákonů ale musel s nástupem do prezidentského úřadu členství ve straně ukončit.

 

Dudův soupeř Rafal Trzaskowski je od roku 2018 primátorem Varšavy. Podpořilo jej 48,79 % voličů. Volby provázela vysoká účast. Hlasovat dorazilo přes 68 % voličů.

 

Exit Polly zveřejněné po uzavření volebních místností favorizovaly stávajícího prezidenta. Jeho soupeř uklidňoval své příznivce a přesvědčoval je, že výsledek bude jiný a všichni se ráno probudí v jiném Polsku.

 

Předvolební průzkumy byly velmi vyrovnané a rozdíl odpovídal statistické chybě. A to i přesto, že Duda první kolo vyhrál s velkým náskokem – získal 43,5 % hlasů, Trzaskowski o 13 % méně. Bylo však jasné, že velká část voličů jiných neúspěšných kandidátů se přikloní spíš na stranu varšavského primátora.

 

 

Vítězství Dudy je skvělou zprávou pro Právo a spravedlnost. Strana Jaroslawa Kaczynského s přehledem vyhrála poslední dvoje volby do Sejmu, kdy pokaždé získala nadpoloviční většinu mandátů. Ta ale nestačí k tomu, aby případně vláda přehlasovala prezidentské veto.

 

Polsko se kvůli reformě justice prosazované současnou vládou stalo terčem kritiky Evropské unie. Podle eurokomisařky Věry Jourové změny v soudním systému ohrožují nezávislost justice.

Související témata:
TN.cz