OČKOVÁNÍ A TESTOVÁNÍ

Vakcína proti covidu je na obzoru! Může stát přinutit Čechy k očkování?

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 20:54
10.11. 2020 18:14
Téma:

Spolu s oznámením společnosti Pfitzer a BioNTech ohledně úspěchů nově vyvíjené vakcíny proti koronaviru se opět vynořily otázky ohledně povinného testování a očkování v souvislosti s šířením covidu-19. Redakce TN.cz oslovila odborníky na právo ohledně možností státu přikázat plošné testování a případně plošné očkování.

"Mám za to, že podklad pro právní úpravu takového nařízení tady je. Nouzový stav podle krizového zákona skutečně dává vládě velmi široké pravomoci, jak omezit občany nejenom v právech, ale také jim nařídit nové povinnosti," řekl TN.cz advokát Pavel Kolesár k problematice plošného testování.


Kolesár se ale pozastavil nad otázkou legitimity. Je podle něj důležité obezřetné nastavení pravidel tak, aby nebyla diskriminační a aby byla náležitě zdůvodněná. "Asi můžeme vyloučit možnost, že by existovalo skutečně plošné testování všech občanů České republiky, nebo všech osob na území České republiky, spíše si myslím, že to bude selektivním způsobem," dodal Kolesár.

 


Případné povinné očkování proti covidu-19 zatím není podle Kolesára na pořadu. Důvodem je hlavně to, že i přes určité pokroky zatím není žádná vakcína zcela hotová.

Anketa

Měl by stát zahájit povinné plošné testování proti koronaviru?

Hlasovalo 3977 lidí.

To ale není jediná překážka případné nařízeného očkování. "Jedna věc je, kdy uděláte testy s určitým diskomfortem, v nejhorším případě s možným poškozením sliznice, kdy ale prakticky nic dalšího dotyčným testovaným nehrozí. Neumím si moc představit, že by na sebe někdo vzal tu odpovědnost a zavedl by plošné očkování v situaci, kdy není žádná látka připravená," objasnil Kolesár.


"Čistější by bylo, kdyby to bylo vyřešeno zákonem o povinném očkování. V rovině doporučení to může udělat vláda, ale cokoliv povinného si myslím, že by to muselo být uděláno zákonem," sdělil právník a odborník na ústavní právo Jiří Hřebejk. 

Anketa

Mělo by být očkování proti covidu-19 povinné?

Hlasovalo 3119 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví již dříve zveřejnilo Národní strategii očkování proti nemoci covid-19. "Očkování bude dobrovolné. Očkovací látky a aplikace pro indikační skupiny jedna až šest budou hrazeny státem. Očkovací látky a aplikace pro indikační skupinu sedm bude hrazena zájemcem o očkování," uvádí ministerstvo.

 

ANKETA: Očkovat by se proti koronaviru nechal v Česku každý druhý: 


Zde si můžete přečíst kompletní Národní strategii očkování proti nemoci covid-19: Národní strategie očkování proti nemoci Covid-19 [pdf]

 

Izrael začal na lidech testovat vakcínu proti koronaviru. Podívejte se na reportáž televize Nova: 

 

TN.cz