pomoc s koronavirem

Vláda schválila pobyt zdravotníků zemí NATO a EU v Česku, kývla i na pomoc USA

Lucie Staničková
Lucie Staničková
22.10. 2020 13:40
Téma:

Ve čtvrtek znovu mimořádně zasedala vláda. Ta souhlasila s pobytem vojenských zdravotníků ze zemí EU a NATO do 300 lidí na území Česka. Kabinet kývl také na nabídku USA na vyslání vojenských lékařů a dalšího zdravotního personálu do naší republiky.

Vláda schválila pobyt až 300 vojenských lékařů a zdravotníků ze zemí EU a NATO po dobu 90 dnů v Česku, sdělil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), který chtěl souhlas na vládě projednat. Rozhodnutí musí nyní schválit ještě Parlament.

 

Zároveň kabinet kývl také na příjezd vojenských lékařů a zdravotníků z USA. Ti mají pomoci v boji proti koronaviru. Podle ministra obrany by mohli dorazit koncem příštího týdne. Působit mají v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

 

 

"Bude se jednat o praktické lékaře z USA a zdravotní personál se zkušenostmi s bojem proti koronaviru. Všichni se podíleli na zvládání pandemie v USA," dodal Metnar.

 

V současné době se rozbíhá jednání o pomoci s dalšími zeměmi, jednou z nich je například Německo. Zároveň má Severoatlantická aliance poslat Česku ze svých zásob 60 plicních ventilátorů. "Všichni si uvědomuje vážnost situace. Proto chceme využít veškeré pomoci,“ řekl ministr obrany.

 

O svolání kabinetu požádal ministr obrany Lubomír Metnar. "Požádal jsem premiéra o mimořádné svolání vlády. Měli bychom schválit americkou nabídku na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků,“ napsal Metnar na svůj twitter.

 


Ve čtvrtek odpoledne proto znovu zasedla vláda, která se zabývala schválením působení skupiny armádních lékařů a zdravotníků v Česku. Jednání probíhalo kvůli vyhlášeným krizovým opatřením formou videokonference.


O pomoci z USA informoval ministr obrany už ve středu na sociální síti. Podle vyjádření amerického velvyslance Stephena Kinga má jít o specialisty z Národní gardy Texasu a Nebrasky, se kterými má česká armáda dlouhodobé partnerské vztahy.

 


Premiér Andrej Babiš (ANO) hovořil o americké pomoci už na středečním brífinku. "Snažíme se zajistit pomoc ze zahraničí. Přijde sem asi 28 amerických lékařů. Děláme vše pro to, abychom zabránili kolapsu,“ řekl předseda vlády.

 

Na celý záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

 

TN.cz