Tisková konference

Lockdown v Česku od čtvrtka: Pohyb se omezuje, zavírají obchody a služby

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
21.10. 2020 13:40
Téma:

Vláda Andreje Babiše (ANO) od čtvrtka zpřísňuje opatření proti šíření koronavirové nákazy. Omezuje se také volný pohyb, může se jen do práce, na nákup, za rodinou nebo k lékaři. Možné budou procházky v přírodě nebo pobyt na chalupách se členy domácnosti, jinak pouze ve dvou. Zavřou se maloobchodní prodejny a služby, jako jsou třeba kadeřnictví či holičství. Vývoj počtu nakažených je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) alarmující a je nutné ho srazit.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula na tiskové konferenci oznámil, že bez přísnějších opatření se Česko za stávajícího růstu počtu nakažených neobejde. 

 

"Opatření, která chceme provést, chceme udělat proto, abychom se nedostali na kapacitu našeho zdravotnictví. Přestože jsme zvýšili kapacitu o 10 tisíc lůžek, překonali bychom ji kolem 8. listopadu," prohlásil.

 

Lidé se od čtvrtka mohou pohybovat venku pouze ve dvou, výjimku mají členové jedné domácnosti nebo spolupracovníci. "My skutečně musíme ochránit životy našich občanů. Ten problém, proč to děláme, je kapacita lůžek," uvedl premiér Babiš.

 

NOVÁ OPATŘENÍ OD ČTVRTKA PŘEHLEDNĚ:

- Zavírají se maloobchodní prodejny a služby

- Výjimku mají prodejny se základním sortimentem, velkoobchod zůstává bez omezení

- Výjimku mají kromě potravin, drogerií a lékáren také optiky, stánky s novinami, prádelny nebo čistírny a zahrádkářství

- Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny jen potraviny, drogerie nebo lékárny

- Vláda omezuje pohyb a kontakt s dalšími lidmi, může se chodit za příbuznými, na nákup, do práce a k lékaři

- Výjimku má také pobyt v přírodě, vycestování z Česka, svatby nebo pohřby či péče o jiné lidi

- Na svatby a pohřby nově může pouze 10 lidí, demonstrovat smí nanejvýš 100 lidí ve skupinkách po manimálně 20 lidech.

- Vláda doporučuje zaměstnavatelům podporovat práci z domova

- Uzavírají se také hotely, výjimku mají služební cesty a zahraniční turisté

- Úřady budou fungovat nanejvýš pět hodin dva dny v týdnu, aby se omezil kontakt státní správy s veřejností

- Povoleny jsou vycházky v přírodě a v parcích, pobyt na chatách a chalupách, ale nanejvýš v počtu dvou lidí s výjimkou členů domácnosti a spolupracovníků

- Česko požádalo o pomoc v zahraničí, nemocnice by mělo posílit 28 lékařů ze Spojených států amerických

  

 

Nová opatření mají platit do 3. listopadu. "Vídíme, že tady supermakerty inzerují slevy, které mají vést k masivním nákupům. A to samozřejmě vše přispívá k tomu, že kontakty se nesnižují," pokračoval Prymula.

 

GALERIE: Přísnější opatření od čtvrtka

1
/
5
Roman Prymula - opatření a omezení - 1

 

  

Podle Prymuly by přišla při současném růstu k vyčerpání kapacity lůžek, i kdyby jich Česko mělo 30 tisíc. "Jediným možným opatřením je omezení kontaktů. Byl bych velice rád, aby toto skutečně bylo dodržováno. Dosavadní opatření měla tu křivku zastavit. Bohužel z hlediska jejich dodržování se to nestalo," řekl ministr zdravotnictví.

 

Anketa

Souhlasíte s přísnějšími opatřeními?

Hlasovalo 3725 lidí.

Lidé tak od čtvrtka mohou pouze do práce, na nákup, za rodinou nebo k lékaři. Povoleny jsou procházky v přírodě, ale pouze ve dvou lidech s výjimkou členů jedné domácnosti. Domácnosti mohou trávit čas na chatách a chalupách v neomezeném počtu lidí. Ti, kteří spolu nebydlí, nanejvýš ve dvou.

 

"Jsou tady kontakty osob, které jsou v té stínové sféře. Mládež tomu příliš nevěří, myslí si, že se jich to netýká. Ale já musím říct, že ono to bohužel ohrožuje nás všechny. Pokud kapacitu lůžek vysaturujeme na případy s Covidem, tak my těžko budeme mít možnost říct lidem, kteří pojedou na hospitalizaci, že je prostě nevezmeme, protože to lůžko chceme mít volné pro někoho jiného," vytýkal Prymula lidem. 

 

 

Na rozdíl od zahrádkářství nebo částí obchodních center nedostaly výjimku ze zákazu prodeje například prodejny s hračkami. "Jsou tam otevřeny jen provozovny, která má dominantní a převažující prodej potravin. Výjimka se týká třeba také lékáren," vysvětlil ministr zdravotnictví. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) budou zahrádkářství otevřená kvůli blížícím se Dušičkám.

 

Vyhlášení nových nařízení v plném znění si můžete stáhnout tady:
Omezení volného pohybu na celém území Česka [pdf]
Omezení provozu obchhodů a služeb [pdf]

 

Babiš připustil, že vláda po odeznění první vlny epidemie "mohla udělat chyby". Domnívá se, že není namístě to v tuto chvíli řešit.

 

Vláda si podle premiéra nepřeje, aby policisté kvůli opatřením vyvíjeli nátlak. "Doufejme, že teď už konečně i ti, kteří tomu nevěřili, změní svoje chování. Policejní sbor má dostatečný počet policistů, aby plnili tu funkci. Musíme všechny přesvědčit o tom, že situace je vážná," prohlásil Babiš.

 

  

Nařízení se podle Prymuly rozvolní, až se reprodukční číslo dostane na hodnotu 0,8 a bude přibývat méně nakažených. Prioritou bude otevření škol, jakmile to bude možné. Vláda se nejpozději 30. října rozhodne, zda požádá o prodloužení nouzového stavu, který trvá stejně jako středeční opatření do 3. listopadu.

 

Česko zaznamenalo další rekordní nárůst, za úterý laboratoře odhalily 11 984 nových případů. V nemocnicích leží přes čtyři tisíce pacientů.

 

Nutnost zpřísnit opatření předeslal Prymula už v úterý. "Mobilita lidí je pořád zhruba 50 procent toho, co bylo v březnu. Stále těch kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou učinná," prohlásil Prymula v úterý ve Sněmovně.

 

 

Nová nařízení vstoupí v platnost pouhý den po středečních, která vláda představila teprve v pondělí. Patří mezi ně například nosit roušku i venku v obcích, pokud nelze dodržet dvoumetrový rozestup od jiného člověka.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz