lyžařská střediska

Vláda schválila pomoc pro skiareály. Havlíček řekl, kdy by se mohly otevřít

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 16:13
11.1. 2021 15:53
Téma:

Na lyžařská střediska tvrdě dopadají opatření proti koronaviru. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) proto podnikatelům přislíbil finanční pomoc. Jeho návrh v pondělí vláda schválila. Skiareály podle Havlíčka zůstanou zavřené do 22. ledna, poté je šance, že se lyžařům konečně otevřou.

O znovuotevření skiareálů se podle Havlíčka vedou rozsáhlé diskuze. "Věřím, že se v následujícíh dnech epidemiologická situace bude lepšit a 22. ledna bude šance skiareály otevřít. Dooručuji rakouský model – přísná opatření, jako jsou roušky, rozestupy, určitý režim na vlecích atd.," prohlásil.

 

Otevřít lyžařská střediska za takových podmínek je podle něj pořád lepší, než pokračovat v současném modelu, kdy se na sjezdovkách shlukují lidé s boby a sáňkami. "A ta pravidla, jako je nošení roušek nebo rozestupy, často nedodržují," dodal.

 

Prozatím ale skiareály zůstávají zavřené, přestože lyžařská sezóna už dávno začala a letos počasí zimním radovánkám na horách přeje. Pro provozovatele to znamená velké finanční ztráty.

 

 

Vicepremiér Havlíček proto v pondělí vládě předložil program COVID – SPORT III Lyžařská střediska, jehož cílem je podnikatelům postiženým koronavirovou krizí pomoci. Vláda návrh schválila, skiareály tak dostanou podporu ve formě dotací na provozní náklady. 

 

Konkrétní částka na konkrétní den se bude odvíjet od druhu vleků a lanovek, kterými lyžařská střediska disponují. Jedná se tedy o tzv. sedačkovné. "Maximální míra podpory bude ve výši 50 % denních průměrných nákladů za uplynulé dvě sezóny," vysvětluje Havlíček.

 

 

Na základních vlecích náleží k jednomu místu kompenzace ve výši 210 korun, na neodpojitelných lanových dráhách 340 korun a odpojitelných lanových dráhách 530 korun. Žádat o dotaci mohou vlastníci nebo provozovatelé skiareálů, a to jak fyzické osoby, tak obchodní společnosti. 

 

Podpora bude poskytovaná zpětně za období od 27. prosince 2020 do 22. ledna 2021, což je termín, kdy končí nouzový stav a s ním i platná opatření. V případě, že by se nařízení o uzavření skiareálů prodloužilo, vláda poskytne kompenzace za delší období. Na program ministerstvo uvolní jednu miliardu korun.

 

Co si o otevření ski areálů myslí prezident Asociace lanové dopravy a prezident Asociace hotelů a restaurací, se podívejte v reportáži:

 

O víkendu davy lidí obsadily horská střediska, doprava tam kolabovala. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz