Epidemie koronaviru

Vláda schválila zastavení některých exekucí, ochrání firmy před insolvencí

Vláda schválila zastavení některých exekucí, ochrání firmy před insolvencí
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 31. 3. 2020
Téma:

Vláda na svém úterním zasedání schválila návrh, který má mimo jiné chránit podnikatele před insolvencí v době pandemie koronaviru. Také zmírňuje podmínky lidem v oddlužení a zastavuje část exekucí.

"Vláda schválila „lex covid justice“. Návrh chrání podnikatele před insolvencí a zmírňuje podmínky lidí v oddlužení. Dojde také k zastavení exekucí, ve kterých v posledních třech letech nebylo nic vymoženo," napsalo ministerstvo spravedlnosti odpoledne na svém facebooku.

 

 

Zároveň také exekutorská komora na svých stránkách zveřejnila návrh šesti rychlých opatření spojených s exekucemmi, která by měla pomoct v době epidemie koronaviru.

 

"Exekutorská komora ČR si je vědoma vážnosti aktuální situace, která je složitá pro dlužníky, ale i věřitele. Proto připravila šest opatření, jak ulevit občanům zasaženým důsledky epidemie. Mezi návrhy je například dočasné odložení vyklizení prostor k bydlení," píší exekutoři.

 

Komora zároveň vydala doporučení exekutorům, aby se s dlužníky snažili dohodnout na splátkovém kalendáři a byli maximálně vstřícní "při posuzování návrhů na odklad exekučního řízení." Současně ale varovala před zavalením soudů.

 

"Při vědomí vážnosti situace mnoha dlužníků musíme vést v patrnosti, že spousta věřitelů a věřitelek právě teď zoufale čeká na vymožené peníze, které se pro ně mnohdy v exekucích měsíčně vymáhají a vyplácejí. Jako příklad mohu uvést matky samoživitelky nebo řemeslníky, kteří nedostali zaplaceno za odvedenou práci,“ upozorňuje prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

 

"Velmi bych si přál, aby návrhy o odklad podávali skutečně jenom lidé reálně zasažení a ohrožení, jinak dojde k zavalení soudů a jejich kolapsu,“ dodává.

 

 

Kromě už zmíněného omezení vyklízení prostor určených k bydlení exekutoři také navrhují například odložení dražeb movitých věcí, mezi které může patřit vybavení domácností dlužníků nebo dočasné zvýšení částky, která nepodléhá exekuci na movité věci.

 

"Vláda může, je-li vyhlášen nouzový stav, provést nařízením úpravu sazeb daně z přidané hodnoty nebo přeřazení zboží mezi sazbami daně," píší exekutoři, což by lidem v exekuci mohlo ušetřit peníze.

 

"Příslušenství a smluvní pokuty přirostlé v určitém období (3 měsíce) se v exekučním řízení nebudou vymáhat (až na výživné apod.). Takto nevymožené příslušenství si bude případně věřitel muset vyžalovat znovu," navrhuje také exekutorská komora. Vymožené peníze by se také mohly započítávat přednostně na takzvanou jistinu dluhu, což by opět mělo finančně ulevit dlužníkům.

TN.cz