jednání vlády

Vláda prodloužila opatření do 20. listopadu, dušičkové zboží má výjimku

Linda Nguenová
Linda Nguyenová, Kateřina Sejková
30.10. 2020 19:31
Téma:

Od pondělí budou uzavřené i zvláštní školy, oznámil v pátek v podvečer ministr školství Robert Plaga (za ANO). Dohodl se na tom na mimořádném jednání vlády s ministrem zdravotnictví. Kabinet rozhodl i o tom, že většina stávajících opatření bude prodloužená do 20. listopadu.

Od 31. října povoluje vláda činnost kameníků a provozoven s pietním zbožím, a to v souvislosti s Dušičkami. Bude tak možné si například nakoupit ve stánku u hřbitova věnec pro zemřelé. Otevřeno mohou mít tyto provozovny (nebo stánky) od 5:00 do 20:00 hodin.

 

Všechna další stávající opatření vláda prodloužila do konce nouzového stavu, který nyní platí do 20. listopadu. Došlo ale k určitým změnám - u omezení pohybu mají další výjimku například cesty za vzděláváním. Týká se to například studentů, kteří jedou na zkoušku.

 

Podle Plagy a ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) není jasně dáno, že školy budou uzavřené do konce nouzového stavu. Při příznivé epidemiologické situaci by se mohly začít děti vracet do lavic už dřív. Nyní však otevírání škol není ve hře, nárůsty jsou stále velmi vysoké. Proto vláda oznámila, že se od pondělí 2. listopadu zavřou i zvláštní školy. 

 

 

"Výuka na speciálních školách bude od pondělí probíhat distančně. Snahou MŠMT bude tyto školy co nejdříve, jakmile to epidemiologická situace dovolí, vrátit do režimu prezenční výuky," uvedl Plaga.

 

"Pokud to půjde, tak se musí první a druhé ročníky základních škol co nejdříve navrátit do škol," prohlásil Plaga. Hned druhou prioritu mají podle něj závěrečné ročníky. Další prioritu má praktické vyučování na středních a vyšších odborných školách. Na vysokých školách chce vláda co nejdříve umožnit individuální výuku.

 

Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci zdůraznil, že ještě nemáme vyhráno a připustil, že je možné, že se nouzový stav ještě jednou bude muset prodloužit. "Nedokážu to teď vyloučit," řekl.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

vrl TN.cz