Cestování

Vlakem do zahraničí? České dráhy obnovují další mezinárodní spoje

České dráhy
Zdroj: Profimedia
Téma:

České dráhy pomalu obnovují dopravní spoje do okolních zemí, které byly díky pandemii koronaviru pozastaveny. Vlakem se nyní dostaneme do všech sousedních zemí kromě Polska. Obnovení spoje s Polskem je naplánováno na 22. června.

Po tříměsíční přestávce vyvolané epidemii koronaviru se znovu obnoví dálkové spoje mezi Českou republikou a Polskem. Od pátku 26. června bude zahájen provoz rychlíků z Bohumína k polskému Baltu.

 

„Polsko je posledním naším sousedem, se kterým jsme zatím kvůli epidemiologickým opatřením nemohli obnovit přímé spojení. Provoz mezi Českem a Polskem tak obnovujeme zhruba po tříměsíční přestávce,“ říká Petr Vondráček, ředitel Odboru dálkové dopravy Českých drah, a dodává: „Cestující budou od 22. června znovu moci využít nejen vlaky EuroCity z Prahy do Krakova a Varšavy, ale také další denní spoje.“

 

 

V pondělí 22. června budou ještě u některých spojů platit omezení, která souvisejí s postupným nasazováním souprav na jednotlivé linky. Tento den proto ještě pojedou vlaky EC 105 Porta Moravica jen v úseku mezi Bohumínem a Grazem, EC 106 Sobieski jen mezi Břeclaví a Bohumínem a vlaky EC 116 Silesia a EC 114 Cracovia jen mezi Bohumínem a Prahou.

 

 

Od 23. června už tyto vlaky pojedou bez omezení. S dočasnými omezeními bude ale potřeba počítat i po tomto datu.
České dráhy obnovování spojů řeší se svými zahraničními dopravními partnery, jelikož dopravce zajišťuje pouze spoje na území České republiky.

 

 Schéma dálkových spojů:

 

Češi mohou od pondělí 25. května také vycestovat vlaky EuroCity do německých Drážďan, Berlína, Hamburgu a Kielu. Vlaky jezdí po dvou hodinových intervalech pětkrát denně v obou směrech. Na hranicích však probíhají i nadále namátkové kontroly cizineckou policií.

 

 

V provozu je již také tradiční spoj mezi Berlínem, Prahou a Vídní pod názvem Vindobona. Vlak vyjíždí z Prahy v 6:44 ráno  s příjezdem do Grazu naplánovaným na 13:33. Od 14. června se také vrátily restaurační vozy, které byly z hygienických důvodů zakázané.

 

 

Od pondělí 8. června je možné také využít spojů na Slovensko. Jedná se o vlaky Metropolitan, Valašský expres, Ostravan, Fatra a o pendolino Košičan. Noční spoje zatím nejsou zavedeny.

 

Co se týče Maďarska, tak na obnovení spoje České dráhy stále pracují.

České dráhy znovu vypravili pravidelné spoje. Podívejte se na reportáž televize Nova:

 

jh TN.cz