Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výběr europoslanců

První den eurovoleb v ČR skončil! Lídři už volili, účast je zatím nízká

V Česku začaly volby do Evropského parlamentu. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a zavřely po osmi hodinách. Možnost volit budou mít Češi ještě zítra. Mezi první voliče se tradičně zařadili lídři politických stran a také prezident Miloš Zeman.

Volební místnosti, kde lidé vybírají europoslance na dalších pět let, se poprvé otevřely v pátek ve 14:00, lidé mohli volit až do 22:00. Další možnost vhodit svůj hlas do urny budou mít v sobotu od 8:00 do 14:00.

 

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš dorazil k volební místnosti v Průhonicích, kde bydlí, spolu s manželkou Monikou. Pár přišel zhruba čtvrt hodiny před začátkem voleb, na hlasování proto musel počkat.


Eurovolby jsme sledovali online:

On-line reportáž

Volby do Evropského parlamentu - den první

22:00
pozor pozor

Volební místnosti se pro tuto chvíli uzavřely. Znovu se otevřou v sobotu v 8:00, hlasovat bude možné do 14:00. Výsledky voleb se ale dozvíme až v neděli po 23:00.

21:34

Lídr hnutí Hlas Pavel Telička, který v minulých eurovolbách kandidoval za ANO, zase slíbil večeři tomu, kdo v komentáři nejlépe tipne volební výsledek Hlasu.

 

[Fb:post]

 

21:21

Strany a hnutí se v předvolební kampani kromě slibů a programu snažily voliče zaujmout i různými "vychytávkami". Zatímco premiér a předseda ANO Babiš spojil kampaň s červenou čepicí, Piráti do svého hlasovacího lístku ukryli "tajenku".

 

[Fb:post]

 

 

"My starší generace chodíme včas. Chceme to mít už za sebou," prohlásil Babiš před otevřením volební místnosti. Po odvolení hovořil o tom, že pro hnutí ANO jde o důležité volby a cílem je vyhrát. Snažili se prý co nejvíce mobilizovat voliče.

 

Premiér Babiš odvolil:

 

Mezi prvními volil také prezident Miloš Zeman, který do Prahy přicestoval letadlem krátce předtím z jednání Svazu měst a obcí v Ostravě. "Jestliže lidé nejdou k volbám, riskují, že jiní k volbám půjdou a udělají jim peklo na zemi," prohlásil Zeman.

 

Volba prezidenta Zemana:

 

Europoslance už zvolili také šéfové zbývajících osmi parlamentních stran a hnutí. Předseda SPD Tomio Okamura přišel hlasovat v Praze, šéf KSČM Vojtěch Filip v Českých Budějovicích a předseda STAN Vít Rakušan v Kolíně.

 

GALERIE: Politici u voleb do Evropského parlamentu

1
/
10
Zdroj: Jiří Ovčáček
Miloš Zeman u voleb do Evropského parlamentu

 

Svůj hlas během pátku odevzdal i Jiří Pospíšil, předseda TOP 09 a lídr společné kandidátky TOP 09, STAN, Zelených a dalších regionálních uskupení. Do volební urny vhodil obálku s lístkem také šéf ČSSD Jan Hamáček, předseda ODS Petr Fiala a lídr KDU-ČSL Marek Výborný. Jako poslední z předsedů stran sedících ve Sněmovně hlasoval Ivan Bartoš z Pirátů.

 

Voliči by si neměli zapomenout průkaz totožnosti (občanský průkaz, pas), kterým se prokážou volební komisi. V případě, že si zapomenou volební lístky, mohou požádat o náhradu přímo ve volební místnosti.

 

 

Pokud chcete, můžete na volebním lístku vybrané strany udělit preferenční hlas dvěma kandidátům. Uděláte to tak, že zakroužkujete jejich pořadové číslo. Volební lístek poté vložíte do obálky a vhodíte do volební urny.

 

Češi jako jediní vybírají, kdo je bude zastupovat příštích pět let v Evropském parlamentu, během dvou dnů. Na výběr mají z 842 kandidátů, které nominovalo 39 politických stran, hnutí či koalic, zvoleno může být ale jen 21 z nich.

 

Volby se konají napříč celou Evropskou unií, odvoleno již mají Britové a Nizozemci. V pátek volí své europoslance kromě Čechů ještě Irové. V sobotu se k nám připojí Lotyšsko, Malta a Slovensko. Zbývající státy budou hlasovat až v neděli.

 

Výsledky voleb budou zveřejněny až v neděli večer a v noci na pondělí poté, co skončí hlasování v poslední členské zemi. Výsledky z Česka by měly být známý krátce po 23. hodině.

 

 

Na TN.cz budete moci v sobotu i v neděli sledovat veškeré dění kolem voleb do Evropského parlamentu včetně sčítání výsledků. Připravujeme online přenos, kde se čtenáři dozví to nejdůležitější.

 

V neděli od 21:35 bude také TV Nova vysílat volební studio, kde najdete kromě výsledků z jednotlivých členských zemí také vstupy z volebních štábů a komentáře odborníků. Diváky pořadem provede Rey Koranteng a Michaela Šmídová

klma/epa TN.cz