Velký přehled

Výjimky z lockdownu: Tyto obchody a služby zůstávají v provozu! PŘEHLED

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
21.10. 2020 17:22
Téma:

Od čtvrtečního rána začíná v Česku lockdown. Kromě omezení pohybu se zavřou obchody a provozovny služeb. Existuje ale celá řada výjimek. Co všechno zůstane otevřené, zjistíte v přehledu TN.cz.

Život se od čtvrtka výrazně zpomalí. Vláda Andreje Babiše (ANO) přijala přísnější opatření, která v Česku zavádějí lockdown. Pohyb se omezí na nezbytné nákupy, cesty do práce, za rodinou, k lékaři nebo do přírody. Zavírají se také obchody a služby.

 

V provozu zůstanou například prodejny potravin, lékárny nebo květinářství. Výjimek je dohromady 28, podívejte se, kde na sedm západů do 3. listopadu zamykat nemusejí:

 

 

 

Nové zákazy se týkají rovněž hotelů, penzionů a dalších ubytovacích zařízení. Kromě šesti stanovených výjimek nesmějí přijímat žádné hosty.

 

 

Zakazuje se také provoz a používání vnitřních sportovišt, například tělocvičen, hřišť, kluzišť, kurtů nebo heren bowlingu či kulečníku. Výjimku má tělocvik na prvním stupni základních škol, které jsou ale zavřené, a v mateřských školách. Venku se sportovat může, ale vzhledem k nařízení o omezení kontaktů pouze individuálně nebo ve dvou lidech. Zákaz se však vztahuje i na vnitřní prostory venkovních sportovišť.

 

V provozu nesmějí být ani jakákoliv umělá koupaliště, pokud neslouží k poskytování zdravotních služeb. Třeba léčebné procedury v lázních tak zakázány nebudou. 

 

 

Už od minulého týdne jsou uzavřené také základní, střední, vyšší odborné a vysoké školy, prezenčně učit nesmějí ani na soukromých uměleckých školách. Některé školy dostaly od hygienických stanic výjimku, aby do nich mohly chodit děti zaměstnanců ve zdravotnictví.

 

Plošnou výjimku mají mateřské školy. V řadě z nich se však vyskytla nákaza mezi zaměstnanci, takže musely provoz stejně přerušit. 

 

 

Premiér Babiš s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) nová opatření označili za nezbytná. Pokud by je vláda nepřijala, prý by v Česku zkolabovaly nemocnice. "Opatření, která chceme provést, chceme udělat proto, abychom se nedostali na kapacitu našeho zdravotnictví," řekl Prymula.

 

Opatření by měla skončit souběžně s nouzovým stavem 3. listopadu. Vláda však nejpozději do příštího pátku rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení stavu nouze.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o zpřísněných opatřeních:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz