Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Výměna za jinou stavbu

Vyroste v Letňanech vládní čtvrť? Jednání Hřiba s Babišem ztroskotala

Háta Sassmannová
Háta Sassmannová
Publikováno 17. 9. 2019

Premiér Andrej Babiš vyrazil na obhlídku místa, kde chce mít úřednickou čtvrť pro 10 tisíc úředníků. Pozemky ale patří hlavnímu městu a primátor Zdeněk Hřib je ochoten místo uvolnit jen výměnou za jinou stavbu. Jenže to zatím nehrozí, vzájemné jednání skončilo bez dohody.

Předseda vlády Andrej Babiš by rád v pražských Letňanech vybudoval komplex, ve kterém by se soustředili úředníci z několika ministerstev sídlících aktuálně v centru hlavního města. "My jsme tu ideu administrativního komplexu vymysleli v roce 2016. Já jsem o tom přesvědčen, že ten koncept je správný," uvedl Babiš.

 

Premiér ale není první, kdo má s polem v Letňanech velké plány. V roce 2016 na něm měla vyrůst olympijská vesnice, současné vedení Prahy by si tady zase představovalo nemocnici.

 

"Plus se bavíme o tom, jestli tady nemocnici nebo ne nemocnici. Já mám s dovolením projekt, který jsem konzultoval s ministrem Vojtěchem. Jeho odborníci se domnívají, že potřebujeme traumacentrum," odmítl Babiš.

 

"Naše požadavky, co se týče Letňan, jsou v podstatě stále stejné. To znamená, Praha potřebuje 60 miliard na to, abychom mohli paralelně stavět městský okruh a metro D. Dále požadujeme, aby stát v lokalitě Letňan zařídil výstavbu nové nemocnice," neustoupil pražský primátor Zdeněk Hřib.

 

 

A tak právě nemocnice možná zhatí premiérův sen o úřednickém komplexu. Jednání mezi vedením Prahy a vládou zatím skončila neúspěchem.

 

V Praze je 346 administrativních budov. Jen na nájmech za ně stát ročně zaplatí téměř 400 milionů korun. Ty, které v současnosti vlastní, by Babiš rád využil jako muzea, anebo by je prodal - prý by se mohly třeba využít pro výstavbu nových bytů.

epa TN.cz