Názor odborníka

Žádná pomsta přírody. Za Covid-19 si můžeme sami, tvrdí americký věděc

Koronavirus
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 17. 5. 2020
Téma:

Podle předního amerického vědce Thomase Lovejoye může za pandemii koronaviru rozsáhlý nelegální obchod s volně žijícími zvířaty a přílišné pronikání člověka do přírody. "Nejde o pomstu přírody, udělali jsme si to sami,“ tvrdí.

Vědci objevují dva až čtyři nové viry ročně, které vzniknou právě v důsledku lidského pronikání do přírody. Podle Lovejoye se kterýkoli z nich může změnit na pandemii, píše deník The Guardian.

 

"Tato pandemie je důsledkem našeho vytrvalého a nepřiměřeného pronikání do přírody a rozsáhlých trhů s volně žijícími zvířaty v jižní Asii a v Africe. Bylo jen otázkou času, kdy se něco podobného stane,“ řekl Lovejoy.

 

 

V Africe i Asii jsou naprosto běžné trhy, kde se prodávají zvířata jak chovná, tak volně žijící spolu s čerstvým ovocem, zeleninou nebo rybami, často však v nehygienických podmínkách.

 

Podle vědce by se podstatně snížilo riziko nákazy, pokud by na těchto tržištích byla oddělená domácí zvířata od těch, které v přírodě žijí volně.

 

"Je důležité snížit pravděpodobnost přenosu. Bylo by nejlepší takové trhy úplně zrušit. To by však posílilo černý trh, se kterým by bylo mnohem těžší se vypořádat,“ dodal.

Související témata:
TN.cz