Uznávaný lékař

Žaloudík jde do ústraní. Prymulovi poslal návod, jak se teď zachovat

Roman Prymula, Jan Žaloudík
Zdroj: Profimedia
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) a lékař a senátor Jan Žaloudík (ČSSD)
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
25.9. 2020 19:41
Téma:

Uznávaný onkolog a senátor Jan Žaloudík (ČSSD) se přestane vyjadřovat ke koronavirové epidemii. Nechce komplikovat "řízený chod covidí patálie". Ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi (za ANO) ale ještě poslal otevřený dopis s radami, jak zlepšit komunikaci o šíření nákazy.

Žaloudík patří mezi nejostřejší kritiky povinných roušek a dalších protiepidemických opatření. Současnou situaci nazývá "dobou covidí" a pravidelně se vyjadřuje k rozhodnutím vlády. S tím je teď konec, oznámil lékař a senátor na facebooku.

 

Prý ho k tomu vyzval ministr Prymula. "Vyhovuji medializovanému přání ministra zdravotnictví a odcházím do zaslouženého klidového režimu, abych nekomplikoval řízený chod covidí patálie a plánované očkování," uvedl Žaloudík.

 

Zřejmě na rozloučenou poslal Prymulovi podle svých slov poslední otevřený dopis. V něm mu navrhuje dvě změny v komunikaci, které by mu prý mohly pomoct získat větší důvěru veřejnosti. Žaloudík zopakoval svůj názor, že "problém je spíše komunikační a psychosociální než zdravotnický".

 

 

Prymulovi poradil, aby na webu ministerstva zdravotnictví dle možností týdně či měsíčně zveřejňoval informaci o struktuře hospitalizovaných. Ta by podle Žaloudíka měla být rozdělená do devíti skupin: "1) covid-19 2) jiné akutní respirační infekce (ARI) 3) jiná plícní onemocnění 4) srdečně-cévní a oběhová onemocnění 5) nádorová onemocnění 6) metabolická onemocnění 7) psychiatrická onemocnění 8) úrazy 9) ostatní nemoci, a to v kategoriích: i) běžná hospitalizace, ii) péče na JIP a případně iii) úmrtí".

 

Celé znění Žaloudíkova dopisu Prymulovi si můžete přečíst tady:

Ven, konstatuji, e vyhovuji medializovanmu pn ministra zdravotnictv a odchzm do zaslouenho klidovho...

Zveejnil(a) Jan aloudk dne Ptek 25. z 2020

 

Žaloudík je přesvědčen, že tato data by uklidnila laickou veřejnost i vládní představitele. Zároveň by umožnila rychlé posílení kapacit nemocničních lůžek.

 

Resort by podle Žaloudíka měl denně oznamovat nejenom počty provedených testů, ale i jejich rozdělení na testy odhalující nemocné, kontrolní testy po dřívejším pozitivním testu, testy bezpříznakových lidí kvůli kontaktu s nakaženými a testy bezpříznakových dobrovolných žadatelů. "Pokud snad spějeme dokonce ke screeningovému testování asymptomatických občanů, a máme na to příslušné kapacity i prostředky, pak by šlo o kategorii pátou," dodal.

 

 

"Věřím, vážený pane ministře, že tyto náměty jako osoba nanejvýš kvalifikovaná zohledníte a zařadíte do portfolia Vašich opatření pro dobu současnou i s přesahem pro potřeby příští," uzavřel Žaloudík.

 

Prymula na Žaloudíkův dopis zatím nereagoval.

 

Ministr zdravotnictví Roman Prymula zhodnotil vývoj epidemie. Podívejte se na záznam tiskové konference:

TN.cz