zůstává šéfem kultury

Zaorálek ministrem zahraničí nebude, ČSSD má nového kandidáta

Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 14. 4. 2021 20:04
13.4. 2021 21:24
Téma:

Lubomír Zaorálek (ČSSD) zůstane nadále ministrem kultury. V úterý o tom rozhodlo grémium strany, které zároveň vybralo nového kandidáta na pozici ministra zahraničních věcí po odvolání Tomáše Petříčka. Nominaci získal náměstek ministra vnitra Jakub Kulhánek.

Vedení sociální demokracie v úterý rozhodovalo o nominaci na pozici ministra zahraničních věcí, která se uvolnila po odvolání Tomáše Petříčka. Horkým kandidátem předsedy strany Jana Hamáčka byl ministr kultury Lubomír Zaorálek, který již dříve tuto funkci zastával.

 

Ten se však zdráhal opustit své dosavadní místo a na jeho přání nakonec grémium rozhodlo, že ministrem zahraničí nebude a ponechá si ve svých rukách resort kultury. Redakci TN.cz to potvrdil místopředseda ČSSD Roman Onderka a poslanec a starosta Náchoda Jan Birke, který se měl zhostit funkce ministra kultury, pokud by Zaorálek Hamáčkovu nabídku přijal.

 

"Považuji za důležité zdůraznit, že já jsem se o práci na ministerstvu kultury nijak neucházel, naopak, byl jsem požádán, abych se jí ujal jako krizový manažer na dobu šesti měsíců do říjnových voleb. Souhlasil jsem, že v této složité době vypomůžu. To vše platilo za předpokladu, že stávající ministr kultury přechází řídit ministerstvo zahraničí. Vzhledem k tomu, že tato varianta padla, není aktuální ani má pomoc na ministerstvu kultury, o kterou jsem byl vicepremiérem Janem Hamáčkem požádán," prohlásil Birke.

 

 

 

"Lubomír Zaorálek nám vysvětlil, proč chce zůstat ministrem kultury, chce opravdu dokončit tu misi, kterou tam započal. A my jsme mu vyhověli," doplnil jej Onderka s tím, že jako nového kandidáta strana vybrala náměstka ministra vnitra Jakuba Kulhánka.

 

"Hledali jsme člověka, který by tu pozici mohl zvládnout, který má kontakty na ministerstvech a na ministerstvu zahraničí a má adekvátní znalosti a vzdělání. Vládne několika cizími jazyky, nyní pracuje na ministerstvu vnitra, ale v minulosti pracoval na zahraničí. Má prověrku tajné, možná přísně tajné, teď nevím přesně," vysvětlil Onderka, proč zrovna Kulhánek. O jeho nominaci už sociální demokraté prezidenta Miloše Zemana informovali.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Ještě dopoledne Zaorálek tvrdil, že se nerozhodl, jestli nahradí Petříčka. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz