prezidentův podpis

Zeman podepsal zákony. Přinesou změny ve volbách a školní výuce

Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Prezident Miloš Zeman
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
21.8. 2020 13:23
Téma:

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal dva zákony, s nimiž přichází několik změn ve vzdělávání a volbách. Oba byly přijaty v souvislosti s epidemií koronaviru a upravují tak mimořádné situace, kdy například volit nemůže jít hlasovat, protože je v karanténě.

Jedním ze zákonů, které prezident v pátek podepsal, je novela školského zákona. Stanovuje mimořádná pravidla pro případ, kdy většina žáků či studentů třídy nemůže být ve škole například z důvodu karantény. Škola jim má v takové situace poskytnout distanční vzdělávání.

 

Pro žáky je podle novely výuka i v tomto případě povinná, byť na dálku. Výjimka platí umělecké či jazykové školy. Škola má nicméně povinnost přizpůsobit způsob výuky a hodnocení podmínkám dětí.

 

Druhý zákon se zabývá podmínkami hlasování v podzimních volbách do zastupitelstev a Senátu. "Upravuje právo lidí, kterým je omezena osobní svoboda z důvodu ochrany veřejného zdraví před onemocněním Covid-19, volit ve volbách, které se uskuteční ve dnech 2. a 3. října 2020 a 9. a 10. října 2020," stojí v zákoně.

 

 

Pokud je člověk v karanténě, může i přesto volit. Musí ale použít speciální způsob hlasování. Ministerstvo zdravotnictví nebo Česká správa sociálního zabezpečení krajským úřadům poskytne seznamy lidí evidovaných v karanténě. V každém kraji bude zřízena minimálně jedna komise pro hlasování, u které budou moci tito voliči dát hlas svým kandidátům.

 

Ti, kteří mohou, se dostaví osobně do speciální volební místnosti, pro jiné je tu možnost zvláštní volební schránky, kterou komise pro hlasování dopraví přímo na adresu voliče. Ten si o to musí předem zažádat na krajském úřadě.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz