jednání ústavních činitelů

Zemanův návrh neprošel, Česko nadále uznává nezávislost Kosova

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 10.10. 2019 21:14
Téma:

Nejvyšší ústavní činitelé na své čtvrteční schůzce nepodpořili návrh prezidenta Miloše Zemana na oduznání Kosova. Po schůzce to oznámil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

 Přestože ústavní činitelé nepodpořili Zemanův návrh na oduznání Kosova, historické okolnosti uznání jeho nezávislosti z roku 2008 označili za problematické. "Vláda České republiky uznala Kosovo v rozporu s pozicí Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky," uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.


"O absenci plného konsensu na úrovni nejvyšší politické reprezentace svědčí i neplnohodnotné diplomatické zastoupení obou zemí, které zůstává na úrovni chargé d´affaires, což však nebrání rozvoji bilaterálních vztahů," vysvětlil Ovčáček.

 

 

Setkání na Pražském hradě se kromě Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO) zúčastnili předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera (ODS), předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Vondráček (ANO), ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).


Zeman po nedávné návštěvě Srbka přišel s návrhem na oduznání Kosova Českou republikou. "Mám rád Srbsko, nemám rád Kosovo," prohlásil Zeman na návštěvě.

TN.cz