Změny klimatu

Aktivistka Greta nechce do USA letět, vyplula na lodi bez záchodu!

Greta Thunberg
Zdroj: Profimedia
Petr Zelený
Petr Zelený
Aktualizováno 15:58
14.8. 2019 15:25
Téma:

Šestnáctiletá Greta Thunbergová velmi hlasitě mluví o změnách klimatu. Aktuálně se chce mladá aktivistka zúčastnit velkého summitu na toto téma v New Yorku. Jenže odmítá kvůli emisím přes Atlantik letět letadlem. Místo toho raději stráví dva týdny na malé lodi.

A rozhodně to nebude žádná luxusní okružní plavba - jak připomíná BBC, na lodi nebude mít zapálená ekologická aktivistka žádné soukromí, ale dokonce ani záchod nebo kuchyňku.

 

Loď navíc elektřinu nutnou pro svůj provoz získává výhradně ze solárních panelů a turbín, takže má její plavba nulovou uhlíkovou stopu.

 

"Může mě potrápit mořská nemoc a nebude to nic pohodlného, ale s tím dokážu žít," cituje švédskou školačku New York Post. Dívka se prý utěšuje i tím, že pokud bude cesta hodně krušná, může se upnout k tomu, že jde jen o dva týdny.

 

Greta přes Atlantik na osmnáctimetrové závodní jachtě pochopitelně nepopluje sama - doprovází ji její otec Svante a také nejmenovaný kameraman.

 

 

Dívka se zároveň nechala slyšet, že tím, že místo letadla použije k překonání Atlantiku loď, vyšle jasný signál, že klimatická krize je skutečná.

Podívejte se, jak probíhala příprava jachty, na které Gréta vyplula do New Yorku: 

  

Greta Thunbergová se chce v září v New Yorku zúčastnit klimatického summitu OSN a v prosinci pak velké konference v Chile.

TN.cz