Má se omluvit

"Zkorumpovaná Transparency," hlásal Babiš. Teď mu hrozí žaloba

Babiš v USA
Zdroj: ČTK
Andrej Babiš (archivní foto)

Nezisková organizace Transparency International (TI) zaslala premiéru Andreji Babišovi předžalobní výzvu. Požaduje omluvu za to, že ji opakovaně označil za "zkorumpovanou". Pokud se Babiš neomluví, podá na něj neziskovka žalobu.

Předžalobní výzvu zaslal advokát Transparency International Pavel Uhl jak Úřadu vlády, tak Andreji Babišovi. Požaduje totiž omluvu dopisem od samotného premiéra, i jménem republiky. Zároveň se má Babiš podobných výroků do budoucna zdržet. K výzvě se zatím nevyjádřil.

 

"Zásah do pověsti mého klienta z Vaší strany je velmi závažný, protože jej činíte opakovaně a způsobem, který s tímto vaším postojem seznamuje značnou část veřejnosti. Pro mého klienta je takové označení hluboce urážlivé a velmi to poškozuje jeho pověst," píše Uhl ve výzvě, kterou má TN.cz k dispozici.

 

Babiš se má omluvit do sedmi dnů od obdržení předžalobní výzvy. Advokát neziskovky stanovil i znění dopisu, který má premiér TI poslat. "Vážení, v minulosti jsem Vás opakovaně označil za zkorumpovanou organizaci. Za toto nepravdivé osočení se Vám tímto hluboce omlouvám," navrhl Uhl omluvu.

 

 

 

Transparency International dlouhodobě upozorňuje na Babišův údajný střet zájmů, kterým se na její podnět zabývá jak Evropská komise, tak Městský úřad v Černošisích. Komise premiéra prověřovala a v polovině května zaslala do Česka návrhy dvou auditních zpráv, podle kterých je Babiš ve střetu zájmů.

 

Právě po zaslání návrhů zpráv premiér mluvil o TI jako o "zkorumpované". Kritiku na její adresu pronášel například při rozhovorech pro Lidové noviny nebo MF Dnes. Prohlašoval, že v návrhu auditních zpráv jsou stejná tvrzení jako ta, která "sepsali piráti a zkorumpovaná neziskovka Transparency International".

 

Podívejte se na reportáž o návrzích auditních zpráv:

epa TN.cz