dodržování ústavy

Zrušme přímou volbu prezidenta, navrhuje předseda ODS

Miloš Zeman, Petr Fiala
Zdroj: Profimedia
Téma:

Opoziční ODS přišla s tím, že by v České republice měla být zrušena přímá volba prezidenta. Toho by podle občanských demokratů měl opět volit parlament. Prezident má podle slov Petra Fialy pocit, že kvůli podpoře více než poloviny obyvatel ČR je mu dovoleno ústavu porušovat.

Politické události posledních let podle předsedy ODS Petra Fialy rozvrací náš ústavní systém v samých základech. Důvodem je podle něj zavedení přímé volby prezidenta.

 

"Přímá volba prezidenta vedla pouze k tomu, že prezident má pocit, že porušování ústavy je dovoleno, neboť získal přes polovinu hlasů voličů, a tedy má jakýsi silný mandát k čemukoli," zveřejnil Fiala na sociálních sítích.

 

Pravomoci prezidenta se ale nezměnily, Fiala zdůraznil i to, že se nezměnily také povinnosti včetně respektu k ústavě a její tradici. Podle předsedy ODS se ale změnil způsob zacházení s ústavou a její interpretace prezidentem.

 

Anketa

Měla by být zrušena přímá volba prezidenta?

Hlasovalo 389 lidí.

 

"Je proto nutné tohoto nebezpečného protiparlamentního džina svévole vrátit zpět do láhve, je třeba vymyslet taková pravidla, aby každý musel dodržovat ústavu a aby za její nedodržování mohl být přiměřeně sankcionován," uvádí Fiala.

 

 

Předseda ODS naráží například na prezidentovo rozhodnutí neodvolat ministra kultury Antonína Staňka, ačkoliv mu to navrhl premiér Andrej Babiš. Miloš Zeman argumentuje tím, že by Staněk neměl být odvolán kvůli tomu, že odhalil korupci v resortu.

 

"Návrh na zrušení přímé volby prezidenta nepodporuji. Důvod je prostý. Kvůli nepřijatelnému chování Miloše Zemana by se neměl měnit základní zákon země - Ústava ČR," reagoval například předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

 

Podle předsedy SPD Tomia Okamury je návrh ODS pohrdání voliči a pokrytectví. "Hnutí SPD naopak prosazuje přímou volbu a odvolatelnost politiků, takže k ideálu chybí ještě zavést tu odvolatelnost a aplikovat tento způsob voleb i na poslance, hejtmany a starosty," napsal Okamura.

 

Reportáž: Podívejte se, co politici k přímé volbě prezidenta říkali v lednu

klma TN.cz