Tenis

Nadal se pral a zvítězil

Zuřící býk, kterého toreador zahnal do kouta koridy. Přesně tak vypadal Rafael Nadal v utkání se Samem Querreym.

Rafael Nadal obstál ve svém prvním ostrém testu na US Open, když musel zařadit vyšší rychlostní stupeň, aby porazil Američana Sama Querreyho 6:2, 5:7, 7:6 a 6:3. Postupem do čtvrtfinále vyrovnal svůj nejlepší výsledek na americkém grandslamu.

Nadal: Sam je ohromný hráč

„Velmi těžký zápas,“ řekl Nadal bezprostředně po utkání. „Sam je ohromný hráč, který skvěle servíruje. Má před sebou velkou budoucnost,“ pochválil Španěl dvacetiletého tenistu, který poslal na jeho stranu kurtu 20 es. V této činnosti byl nenasazený Američan třetí nejlepší na turnaji. Statistiky suverénně vede další bombardér Ivo Karlovič, kterého právě Querrey ve třetím kole porazil.

Nejlepší tenis předvedla světová jednička za minutu dvanáct

Zlomovým momentem utkání byl pravděpodobně třetí set, ve kterém vedl Querrey 6-5 a v případě vítězství by ho dělila jediná vyhraná sada od postupu. Jenže to by na druhé straně kurtu nesměl stát zuřivý španělský býk Nadal, který přidal na otáčkách v pravé chvíli. Začal tlouct raketou do míčů mnohem tvrději, po kurtu se pohyboval rychleji a vše doprovázel svým typickým hlasitým projevem. Byl to zase ten starý dobrý Rafa, který vyhrál Wimbledon, French Open a olympiádu. Třetí sadu dovedl do tiebreaku, ve kterém už dominoval.„Na každém turnaji máte jeden špatný den, to je zcela běžná věc,“ komentoval Nadal svoje trápení. „Ve chvíli, když zrovna nepředvádíte svůj nejlepší tenis, tak je nejdůležitější dotlačit zápas všemi možnými způsoby k vítězství, což se mi podařilo,“ řekl španělský tenista.

Každý den není posvícení

Nadal se s Američanem trápil i kvůli nezvykle vysokému množství nevynucených chyb, kterých v zápase „nasekal“ 41, k čemuž přidal ještě pět dvojchyb. Jeho pět es se v tomto množství chyb proto naprosto ztrácí. Španěl si pochvaloval, že navzdory herní bídě se mu podařilo zahrát pár výborných míčů, což předvedl právě v tie-breaku třetího setu, který vyhrál 7:2.


„Nedá se rozhodně říct, že jsem teď zrovna dvakrát čerstvý, ale je to celkem v pohodě,“ řekl Nadal, který dokázal v nabitém kalendáři vyhrát posledních 42 zápasů ze 43.

Může za Nadalův ztracený set prezident ATP?

Právě nahuštěný tenisový kalendář je podle světových tenistů jeden z velkých problémů současného tenisu.  "Mluvíme o kalendáři už dlouho, ale s mizivým úspěchem. Vždycky to skončí stejně a musíme cestovat na druhý konec světa a zpátky," řekl Američan, podle něhož má příliš vysoké množství turnajů podíl na častých zraněních tenistů.


Za možnou příčinu označil Nadal nedostatečnou komunikaci odstupujícího šéfa organizace ATP Jihoafričana Etienna de Villierse, který se s touto funkcí rozloučí v prosinci. Během necelých čtyř let vlády De Villiers stál za zvýšením prémií a zavedením Jestřábího oka, ale také čelil soudnímu procesu kvůli vyřazení turnaje v Hamburku z kategorie Masters a měl spory s hráči.


Nadal chce, aby s nástupem nového muže do funkce šéfa ATP přišly změny. "Pro mě je nejdůležitější mít o něco více komunikace než v minulosti. Za druhé by to měl být člověk, který něco ví o tenise a je ochoten se o jednotlivých tématech bavit s těmi, kdo tenis dobře znají," popsal Nadal své představy.

Querryho zatraceně povedený týden

Spokojený nakonec může být i 55 hráč tenisového žebříčku Qurrey, kterému se jako prvnímu hráči na US Open podařilo Nadalovi ukrást set. V tom mu jistě pomohli domácí fanoušci na slavném kurtu Arthura Asie, již tak rádi fandí těm, kteří jsou v zápase outsiderem. Ti nejvěrnější si málem strhali hlasivky, aby svému hrdinovi pomohli.Ten ze začátku předváděl skutetečně heroický výkon, když Nadala od začátku ničil svými dělovými údery. Nejlepší tenista světa si s tím však dokázal poradit. I přesto si Querry po zápasu vysloužil tzv. „standing ovation“, což na jeho tváři vyloudilo úsměv od ucha k uchu.


„Cítím, že jsem tento týden odvedl dobrou práci,“ řekl spokojený Američan. „Myslím, že vypadnout se světovou jedničkou není žádná ostuda,“ uzavřel.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události