Tenis

Federer popáté za sebou vyhrál US Open

Federer popáté za sebou vyhrál US Open

Švýcarský tenista Roger Federer opět ovládl US Open a už pět let ve Flushing Meadows neprohrál.

Švýcarský tenista Roger Federer v pondělí získal svůj pátý titul v řadě na americkém US Open. Světová dvojka porazila šestého hráče žebříčku Andyho Murrayho z Velké Británie ve třech setech 6:2, 7:5 a 6:2 a suverénním způsobem si dokráčela pro první velký letošní triumf.

Za necelé dvě hodny vyřízeno

Švýcar porazil svého britského soupeře jednoznačně 3:0 na sety a Murray, který v semifinále zaskočil světovou jedničku Rafaela Nadala, mohl po hodině a 51 minutách balit. Světový hráč číslo dva diktoval od začátku tempo hry. Hrál přímočaře, agresivně a mladého Brita prakticky k ničemu nepouštěl.


"Jsem na sebe pyšný. Po dlouhé době jsem měl zase pocit, že jsem nepřemožitelný. Byl bych hodně zklamaný, kdybych tady nevyhrál, řekl po utkání Federer. "Je moc příjemné srovnávat pět titulů z Wimbledonu a z US Open. Moc bych chtěl poděkovat divákům, kteří mě od začátku hodně podporavali, a to je v těžkých chvílích pro každého tenistu důležité," dodal šampion, který se svým vítězstvím stal po legendárním Billu Tildenovi prvním tenistou, který dokázal pětkrát za sebou zvítězit.


Poražený Murray si z finálové porážky těžkou hlavu nedělal. "Teď jsem samozřejmě zklamaný, protože pár věcí jsem mohl při zápase udělat jinak. Ale za pár dní to bude dobré, prožil jsem tady skvělé časy," řekl jednadvacetiletý tenista, který se mohl v případě vítězství stát po 72 letech prvním britským vítězem grandslamového turnaje.

První letošní grandslamový titul

Bývalá světová jednička Roger Federer bojoval o svůj první titul z grandslamu v letošním roce. Na Australian Open skončil v semifinále na raketě Srba Novaka Djokoviče, ve finále French Open a Wimbledonu nestačil na Rafaela Nadala.Pondělní zápas byl pro Švýcara již sedmnácté finále Grand Slamu v kariéře a podařilo se mu zvítězit již potřinácté.

Pro Murrayho je i finále úspěch

Andy Murray má letos na tvrdém povrchu velice dobrou formu. Na turnaji série Masters v Torontou došel do semifinále, v Cincinnati dokonce zvítězil. V Pekingu se mu nedařilo, ale na US Open hrál opět skvěle a dokráčel až do samotného finále grandslamu. V tom se jedenadvacetiletý Brit představil vůbec poprvé v kariéře a i přes prohru s tenisovým fenoménem může být spokojený.

Vzájemné zápasy - srovnáno na 2:2

Oba rivalové se spolu utkali již počtvrté a příznivější bilanci měl dokonce britský tenista, který nad Švýcarem Federerem vyhrál dvakrát, naposledy letos v Dubaji. Federer vyhrál nad Murrayem jedinkrát, a to v roce 2005. Pondělní finále US Open však měl Švýcar pevně ve svých rukou a senzaci nedopustil.Federer předváděl tenis, který ho zdobil v dobách jeho kralováni na tenisovém trůnu. Zahrál dvakrát více vítězných míčů než rodák ze skotského Dunblane, dělal méně nevynucených chyb a to rozhodlo.

Výsledek:

Dvouhra mužů - finále:
Roger Federer (2-Švýc.) - Andy Murray (6-Brit.) 6:2, 7:5, 6:2.
esa 3:3, dvojchyby 0:3, brejky 7/10:2/5. Čas utkání: 1:51 hod.

jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události