Fotbal

VIDEO: Lvíčata opět selhala. Co jim ztupilo drápky?

Mladí fotbaloví reprezentanti v klíčové fázi kvalifikace o evropský šampionát selhali. Muselo to tak skončit?

Obrovské zklamání. Přesně to prožívali čeští hráči do 21 let, kteří v úterý večer nezvládli extrémně důležitý zápas proti Ukrajině.


K postupu alespoň do baráže o mistrovství Evropy 2009 jim v Uherském Hradišti stačilo “urvat“ jakékoli vítězství, jenže veškerá snaha byla marná. Lvíčata prohrála 0:1 a šampionát ve Švédsku se příští rok obejde bez nich.


"Umřeli jsme vestoje"


"Chtěli jsme hodně, ale nemáme nic. V takových zápasech o všechno se to občas stává. Taková porážka bolí, protože hráčům nemůžu vyčíst, že by se nesnažili. Ale dnes jsme umřeli vestoje," smutně poznamenal trenér Jiří Kotrba.


Zdroj: oficiální zdroj


Ještě horší než samotná porážka je ovšem to, že si vedení českého fotbalu o tento neúspěch přímo koledovalo…


Když loni v létě převzal jednadvacítku uznávaný trenér Vítězslav Lavička, zdálo se, že vše jde tím správným směrem. Po pomalejším rozjezdu se talentovaní hráči chytli a sebevědomě šli za vytouženým postupem, který jim nakonec z rukou ostudně vypadl.


"Je to obrovské zklamání a bude mi asi dlouho trvat, než to vstřebám. Celý rok se o něco snažíte a najednou je to pryč," podotkl explzeňský útočník Martin Fillo.


Vyřazení přinesly dvě porážky v řadě


A přitom mladým fotbalistům hrálo všechno do karet.


Už jen pohled na kvalifikační skupinu naháněl lehký optimismus. Češi se ocitli ve společnosti chabého Lichtenštejnska, nesourodých Arménců, konsolidované Ukrajiny a horkokrevného Turecka. Nevyzpytatelní soupeři, ale rozhodně hratelní.


Roli favorita Češi ostatně dlouho potvrzovali – před posledními dvěma koly byli první, a účast na šampionátu tak měli na dosah.


"Před tímhle srazem jsme ve skupině ani jednou neprohráli. Teď se nám to stalo dvakrát za sebou a rázem je po všem,“ připomněl Fillo sobotní nezdar v Turecku (0:2), který hráče před utkáním s Ukrajinou dostal do nelehké pozice. 


Zdroj: tn.cz

Profesionální přístup. Co to je?


Bylo by ale naivní svalit neúspěch jen na smolný závěr kvalifikace. Lvíčata si dýku do zad vrazila sama, a to dlouho před tím…


Představte si slušně vyzbrojenou armádu, jak celý rok obléhá znesvářené město, a když je už konečně těsně před branami, generál se se svými bojovníky rozloučí a nechá je v bitvě napospas.


Přesně to se lvíčatům stalo během letošního léta, kdy je kvůli Spartě opustil lodivod Vítězslav Lavička, a poslední dva duely kvalifikace tak odkoučoval sportovní ředitel Českých Budějovic Jiří Kotrba. Trenér, o kterém si mnozí fanoušci i odborníci myslí, že je za zenitem, v reprezentační funkci vyhořel.


A ono se ani není čemu divit. I když to totiž Kotrba veřejně nepřizná, situaci podcenil. “Beru to jako další práci,“ řekl nediplomaticky krátce po svém jmenování a dodal, že své funkce v jihočeském klubu se vzdát nehodlá. “Pokud jsem si dřív myslel, že ji skloubím i s prací u jednadvacítky, tak jsem se mýlil," sypal si popel na hlavu po úterním vyřazení.


Vyvodí z jeho “zmýlení“ nějaké důsledky i pánové Mokrý a spol.?


Krize lvíčat je dlouhodobá. Odnesou to všichni


Na tom, že česká mládežnická chlouba na šampionát nepostoupila, doplatí celý český fotbal.


Zaprvé se propásla možnost využít generaci stříbrné dvacítky z Argentiny, ve které zazářili hráči jako Fenin, Šimůnek či Kalouda. Zadruhé se hráči nezviditelní na velkém turnaji a jejich cena tak nevzroste, nemluvě o zájmu o jejich osoby. No a zatřetí se bohužel potvrdilo to, že naše reprezentační jednadvacítka se zmítá v dlouhodobé krizi, které si všímají i v zahraničí.


Stříbro z roku 2000 i zlato z léta 2002 jsou definitivně zapomenuty, z posledních čtyř let se Češi probojovali na evropský šampionát jen jednou. A to vloni do Nizozemska, kde skončili až poslední ve skupině.


I to je důkaz, že problém toho všeho je někde jinde než jen ve zpackaném zápase s Ukrajinou…

hum, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události