Fotbal

FIFA bude vyšetřovat rasistické chování chorvatských fanoušků

"Hučení“ chorvatských fanoušků na hráče černé pleti Emila Heskeyho nezůstane bez odezvy.

Anglická fotbalová asociace oficiálně požádala fotbalovou federaci FIFA, aby se začala zabývat nepřístojným chováním chorvatských fanoušků při kvalifikačním zápase o postup na mistrovství světa mezi reprezentací Anglie a domácím Chorvatskem, které reprezentace Albionu vyhrála 4:1.

"Takové chování je nepřijatelné," uvedl mluvčí

"Fanoušci“ domácí reprezentace se totiž projevili jako banda zaostalých hlupáků, když na hráče černé pleti Emila Heskeyho hučeli a "vydávali opičí skřeky.“ FIFA je na projevy rasismu velmi alergická a tak lze očekávat přísný trest. "Můžeme potvrdit, že od nás FIFA obdrží zprávu týkající se rasistického hučení na našeho hráče Emila Heskeyho. Je nepřijatelné, aby se někdo stával terčem rasistického chování, a proto požádáme, aby se incident vyšetřil. Anglické fotbalová asociace udělá vše pro to, aby vymýtila veškerý rasismus ze stadionů a z celé společnosti,“ uvedl mluvčí anglické fotbalové asociace.

Heskey: Musíte se to naučit ignorovat

Sám Emile Heskey, který se stal terčem rasistického bučení hlavně ve druhém poločase, je smířen s tím, že on situaci nevyřeší. "Tyto problémy musí vyřešit odpovědné osoby a ne já. Já se dál budu soustředit na fotbal. Naučil jsem se ty hučící jedince ignorovat a užívat si fotbal. Vím, že i chorvatští hráči byli chováním fanoušků znepokojeni,“ uvedl Heskye po zápase.

Chorvatští příznivci jsou známí extremisté

V evropském fotbale patří Chorvaté mezi "známé firmy.“ Horká balkánská krev byla na obtíž již při mistrovství Evropy v letošním roce. V zápase Turecko – Chorvatsko se někteří příznivci projevovali jako rasisté a chorvatský svaz byl potrestán pokutou. "Jejich fanoušci jsou přísně monitorováni hlavně kvůli jejich rasistickému chování a pravicovému extremismu,“ uvedl Piara Powar, který je ředitelem kampaně proti rasismu ve fotbale.

Trest? Možná jen pokuta

Polehčující okolností případu, který by se v moderní Evropě neměl stát, je fakt, že rasistické hučení se ozývalo jen z malé skupiny příznivců a nebylo skandováno celým stadionem. Proto se očekává, že trest pro chorvatskou stranu bude mírný. Očekává se, že věc se vyřeší pokutou. V den utkání bylo celkem zadrženo 83 fotbalových fanoušků, mezi kterými byli i čtyři Angličané a pár Němců.

hrc, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ledecká opět královnou. Česká obojživelnice na trůnu střídá Samkovou

Ester Ledecká je opět Královnou bílé stopy. 27letá trojnásobná olympijská vítězka dokázala získat už pátý triumf v kariéře, Ledecká zároveň vystřídala na prvním místě Evu Samkovou, která se stala vítězkou v minulém roce.