Sport

Velká pardubická, vzývaný i odsuzovaný dostih

Velká pardubická, pro někoho pouze krutý závod, ve kterém často zbytečně umírají koně, pro jiné zase sportovní událost roku. Každopádně jde o dostih s dlouhou tradicí, jehož historie je více než zajímavá.

Není moc věcí, jež by dokázaly zabránit konání slavné Velké pardubické, která se od roku 1874 běžela stosedmnáctkrát. Nekonala se pouze v průběhu obou světových válek, jednou zabránila jejímu konání nepřízeň počasí, když den předtím začalo mrznout a napadl sníh. Velká se nekonala také v roce 1968 v důsledku známých politických událostí.

Železník + Váňa = neporazitelná dvojka

Prvním vítězem se stal ve Francii narozený Fantome s jezdcem Sayersem v sedle. Celkem se do listiny vítězů zapsalo 87 jmen koní a 77 jmen jezdců. Nejúspěšnějším koněm historie je ryzák Železník, který jako jediný dokázal zvítězit čtyřikrát – a to v letech 1987–1989 a 1991. Při všech jeho triumfech ho sedlal legendární žokej Josefa Váňa, který zaokrouhlil počet svých vítězství na pět, když v roce 1997 proběhl cílem jako první s hnědákem Vronskym.


Není bez zajímavosti, že pardubický závod dokázala vyhrát pouze jediná žena, a to hned jeho první účastnice. V posledním předválečném ročníku v roce 1937 se to podařilo Latě Brandisové s klisnou Normou. Vůbec tím nejrychlejším koněm byl Maskul, který v roce 2005 proletěl 6900 m za 09:11,25 minut.

Velká, to není jenom Taxis

Kromě délky přispívá k faktu, že je "Velká" jedním z nejtěžších dostihových závodů světa i pestrost a obtížnost jejích překážek, kterých je v kurzu celkem 31. Mezi nejznámější patří Irská lavice, Popkovický skok, Francouzský skok, Hadí příkop, Velký vodní příkop, Zahrádky, Velký anglický skok a Havlův skok.


Tím vůbec nejslavnějším, ale také nejobávanějším je Taxisův příkop, proti kterému se zvedla vlna odporu hned po prvním ročníku  Velké Pardubické. Egon Thurn - Taxis tehdy skok obhajoval slovy: "Jasnosti, vy ani já tuto překážku překonávat nebudete, a proto není důvodu, proč bychom ji měli vyřaditi a někomu ji ulehčovali."


Taxis je tvořen živým plotem vysokým 140 cm, za kterým následuje zákeřná 5m dlouhá a 1metr hluboká propast. Na přeskočení Taxisu potřebuje kůň více jak 8 metrů dlouhý skok. Obtížnost této a podobných překážek spočívá především v tom, že kůň před skokem neví, že ho za plotem čeká ještě příkop.

Kdo se stane vítězem letos?

Hlavní otázkou nedělní 118. Velké pardubické je, zda se podaří Josefu Váňovi pošesté vyhrát, čímž by se stal nejúspěšnějším jezdcem v historii. Kurz na jeho vítězství je 3,25:1. Není to však největší favorit, na vítězku z minulého roku Sixteen je vypsán kurz 2,7:1.


"Sixteen poslední měsíc trénovala s Juventusem a on měl o trochu navrch. Klisna se ale po drobných problémech s kopytem dostává do formy a zlepšuje se," uvedl žokej Bartoš.
Dalšími kandidáty na vítězství je určitě Amant Gris s žokejem Stromským a Decent Fellow s jezdcem Josefem Váňou mladším.

jvl, tn.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události