Sport

Olympiádě ve Vancouveru hrozí špionáž!

Olympiádě ve Vancouveru hrozí špionáž!
Zdroj: oficiální zdroj

Organizátoři ZOH 2010 ve Vancouveru byli varováni kanadskou tajnou službou, že se zahraniční špióni pokusí ukrást bezpečnostní plány určené pro olympijské hry.

Zní to jako příběh z filmu o neohroženém a vždy elegantním agentu Bondovi, ale podle kanadských médií se jedná o smutnou, ale hlavně nebezpečnou realitu. Kanadská tajná služba (CSIS) varovala organizátory a příslušné úřady před špionáží a také před vládami nestabilních zemí, které prý olympijské hry budou brát jako příležitost dostat své lidi blízko ke kanadským představitelům a realizátorům infrastruktury her. "Takové jednání by mohlo vytvořit možnosti pro špionáž v nebo proti Kanadě v době před olympijskými hrami,“ píše se ve zprávě CSIS.

Opatrnost především

CSIS sice vydala varování, ale jak je v USA a v Kanadě zvykem, změkčila zprávu tak, aby nevyvolala paniku. "V současné době CSIS nemá žádné konkrétní zprávy o výše zmíněných hrozbách, ale chce akcentovat, aby se s citlivými materiály a bezpečnostními plány týkajících se olympijských her operovalo velmi opatrně. V současné době není možné problém konkretizovat, ale v nedávné minulosti jsme zaznamenali zvýšený zájem o získání těchto bezpečnostních plánů,“ píše se ve zprávě.


Zdroj: oficiální zdroj


Podle informací zpravodajské agentury CanWest News Service je zpráva označena "Jen pro oficiální použití.“ Materiál byl sepsán federální agenturou, která se skládá z představitelů CSIS a Royal Canadian Mounted Police a dalších odděleních policie.

Ráj pro špióny

Zahraniční špióni mají v Kanadě dlouholetou tradici. Před 14 dny na veřejnost prosákly informace o organizované skupině špionů, která "proprala“ kanadskými bankami několik milionů dolarů, za které nakupovala tajné materiály. S olympijskými hrami to ale nemělo nic společného.


Současná situace ohledně olympiády je ve zprávě označená jako "low level threat,“ což znamená že olympiádě nehrozí žádné akutní nebezpečí, ale také to svědčí o faktu, že kanadská bezpečnost má podezření, že cizí vlády vyšlou své špiony, aby vytěžili z her co nejvíce informací.

Vítr vane z Východu...

Zpráva označuje za hlavní hrozbu špiony z Ruska a Číny. Podle dostupných informací mají tyto dvě země největší zájem dostat se do blízkosti představitelů vlád a vysoce postavených korporátních zástupců z cizích zemí. "Mimo to Kanada přitahuje špiony díky novým zahraničním technologiím a obchodním smlouvám, které budou uzavřeny ještě před oficiálním zahájením olympijských her," říká zpráva.Kanaďané se bojí útoku "vlka samotáře“

Nejenom špiónů se bojí Kanaďané. V zemi javorového listu se probírá i varianta teroristického útoku či sabotáže her různými skupinami či jednotlivci. 


Podle federální studie kanadské vlády nejpravděpodobnější varianta útoku na hry přichází paradoxně z vlastní země. Představitelé kanadské vlády si nechali vypracovat zprávu, která hovoří o očekávaném útoku "vlka samotáře,“ tedy člověka, který je prakticky neodhalitelný a jeho kroky nelze předvídat.


Zdroj: oficiální zdroj


Ve zprávě se zmiňuje dobře známý případ z olympiády v Atlantě 1996, kde Eric Rudolph odpálil trubkovou bombu, která zranila přes sto lidí a jednoho člověka zabila. Důvod útoku? Rozhořčenost nad politikou USA, kde byly v té době povoleny "potraty na zakázku." Útok sice nebyl zaměřen přímo proti olympiádě, ale to v těchto případech není podstatné.

Útok Al-Kajdy prý nehrozí

Další obavy panují ze skupin, kterým hry takříkajíc "leží v žaludku.“ Jde o různá seskupení, která se specializují na olympijský vandalismus. Nejčerstvější případ takového jednání se udál v září na železničním přejezdu u Toronta.


"Zatím nemáme důkazy o tom, že by některá skupina byla dostatečně silná, aby ohrozila poklidný průběh olympiády. Útok, který by částečně narušil konání her, je možný," píše se ve zprávě. Právě proto je úroveň vnitrostátního ohrožení nastavena na "střední ohrožení".


Zpráva uvádí, že se neočekává útok Al-Kajdy či podobné teroristické organizace. Ani teroristické buňky sídlící v USA prý nepřekročí hranice a nebudou útočit v Kanadě. Jediné, čeho se představitelé vlády bojí, je fakt, že "v Kanadě by se mohly vytvořit podobné organizace inspirované Al-Kajdou, které si mohou dát za cíl zaútočit na olympijské hry či cíle v blízkosti konání her. Podle zprávy by podobný útok byl pravděpodobně spáchán výbušninou na místě, kde se shromažďují lidé.

Petr Hrubec, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události