Sport

Pro Bauera skončil úvodní závod ve Val di Fiemme propadákem

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer doběhl v závodě na 20 km klasickou technikou ve Val di Fiemme na 26. místě. V dalším dílu Tour de Ski zvítězil Axel Teichmann z Německa. Průběžné vedení si udržel Švýcar Dario Cologna. Bauer je devatenáctý.

Zdá se, že lyžař Dario Cologna to myslí s vítězstvím v prestižním seriálu Tour de Ski vážně. Kromě toho, že švýcarský zázrak vybojoval na jednotlivých sprinterských prémiích celou půlminutu, tak se dokázal v závodě s hromadným startem udržet s nejlepšími až do cíle. Díky tomu si udržel před Axelem Teichmannem z Německa, který dnes triumfoval, úctyhodný náskok 34,1 s. Třetí místo patří v průběžném pořadí Eldaru Roeningovi z Norska, který ztrácí na švýcarského běžce už více než minutu.

Bauer: Chtěl jsem všem ujet, ale Francouz nespolupracoval

Český obhájce vítězství na Tour de Ski nezačal vůbec špatně. Byl to právě Bauer, který svým nástupem na pátém kilometru inicioval roztrhání startovního pole. Český běžec na lyžích si totiž dělal zálusk na jednu z pěti sprinterských prémií, které byli ohodnoceny podle pořadí. Za první místo se udělovalo 15 sekund, za druhé místo 10 sekund a v případě, že by závodník projel jako třetí, tak by získal 5 sekund.

Ve společnosti Francouze Gaillarda nakonec vybojoval na na 6,6 kilometru druhé místo, s odstupem si pro třetí příčku dojel Teichmann. Zdálo se, že Bauer chtěl v tuto chvíli využít náskoku, který si vybudoval v boji o bonifikační sekundy a i nadále udržoval vysoké tempo.  "Měl jsem pocit, že to jede dobře, ale s (Francouzem) Gaillardem jsme nedokázali víc spolupracovat a pak nás dojeli. Ale na kdyby se nehraje," uvedl. "Zkusil jsem to nasadit a utrhnout se, ale nevyšlo to," řekl po závodu Bauer.

Českého lyžaře srazilo na kolena astma

Boj o bonifikační sekundy ho přišel hodně draho. V polovině trati, kde byly ve hře další cenné sekundy, které si mohl přidat k dobru v celkovém hodnocení, hrál český lyžař ještě významnou roli, ale poté se začal postupně propadat. Na posledních třech kilometrech ztratil téměř minutu."V předposledním kole jsem začal mít obrovské problémy," stěžoval si český lyžař na dýchací potíže, které mohl poukazovat na Bauerovi nedávné potíže s průduškami.  "Ale spíš to asi bylo astma. Nejspíš to vyprovokovala ta zima, jinak jsem ale nemrzl," přemítal.


Nakonec doběhl do cíle se ztrátou 1,26 minuty na vítězného Teichmanna, který svedl úspěšný sprinterský souboj s Finem Jauhojaervim a překvapením novoměststkého závodu Nikolajem Chebotkem s Kazachstánu, za kterým s odstupem pouhých 1,3 sekundy doběhl Cologna. Ten se v nedělním závodě, který obsahuje i brutální stoupání na Alpe Cermis, pokusí uhájit svůj náskok a doběhnout si pro životní výsledek.

Výsledky:

1. Teichmann (Něm.) 55:19,2 min., 2. Jauhojärvi (Fin.) -0,3, 3. Čebotko (Kaz.) -1,3, 4. Cologna (Švýc.) -1,8, 5. Johnsrud Sundby (Nor.) -2,5, 6. Vylegžanin (Rus.) -3,9, 7. Filbrich (Něm.) -4,0, 8. Northug (Nor.) -6,7, 9. Mae -8,2, 10. Rehemaa (oba Est.) -13,8, ...26. Bauer -1:16,5, 39. Magál -2:13,3, 40. Razým (všichni ČR) -2:22,5.

Průběžné pořadí Tour de Ski (po 6 ze 7 etap):

1. Cologna 2:20:53,4 hod., 2. Teichmann -34,1, 3. Rönning (Nor.) -1:05,2, 4. Ročev (Rus.) -1:19,1, 5. Northug -1:23,4, 6. Johnsrud Sundby -1:57,6, ...19. Bauer -3:26,4, 39. Razým -7:17,7, 42. Magál -8:03,2.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události