Sport

Bauer: Mohl jsem jet, než jsem se začal dusit

Bauer: Mohl jsem jet, než jsem se začal dusit
Zdroj: TN.cz

Český lyžař chtěl v závěru Tour de Ski zaútočit na elitní pětku celkového pořadí, ale na 20 km klasicky s hromadným startem dojel i díky astma s vypětím všech sil na 26. místě.

Jen, co se český lyžař zbavil problémů s průduškami, které ho trápily na úvod Tour de Ski, tak musel bojovat s dalšími komplikacemi. Třeskutá zima během úvodního závodu  v italském Val di Fiemme málem způsobila, že Bauer nedojel. Znovu byly na vině potíže s dýcháním.


"Kvůli průduškám jsem byl náchylnější, ale spíš byl problém astma než samotné průdušky. Ten chlad mi ho vyprovokoval, což se mi ještě v zimě nestalo," komentoval situaci Bauer, který se v cílovém prostoru po dojezdu dlouho kašlal. Poté, co zhlédnul výsledkovou tabuli zjistil, že doběhl až  ve třetí desítce se ztrátou půldruhé minuty na vítězného Teichmanna.

Líný Francouz zhatil Bauerův plán na únik

Český obhájce vítězství na Tour de Ski přitom nezačal vůbec špatně. Byl to právě Bauer, který svým nástupem na pátém kilometru inicioval roztrhání startovního pole. Dělal si totiž zálusk na jednu z pěti sprinterských prémií, které znamenaly v celkovém pořadí sekundy k dobru.

V souboji s Francouze Jeanem - Marcem Gaillardem, který mu dělal společnost, sice prohrál, ale i tak si připsal cenných 10 sekund. Zdálo se, že Bauer chtěl v tuto chvíli využít náskoku, který si vybudoval v boji o bonifikační sekundy a i nadále udržoval vysoké tempo.

"Měl jsem pocit, že to jede dobře, ale s (Francouzem) Gaillardem jsme nedokázali víc spolupracovat a pak nás dojeli. Ale na kdyby se nehraje," uvedl Bauer, jehož náskok byl záhy zlikvidován silnou skupinou závodníků, v níž se činili zejména Němec Teichmann, Švýcar Cologna a Norové Roening a Sundby. "Když nás sjeli, tak to nebyl konec světa. Pak jsem se tam snažil pohybovat v balíku," komentoval situaci z úvodní třetiny závodu Bauer.

Český lyžař byl nakonec rád, že závod dokončil

Boj o bonifikační sekundy ho přišel hodně draho. V polovině trati, kde byly ve hře další cenné sekundy, které si mohl přidat k dobru v celkovém hodnocení, hrál český lyžař ještě významnou roli, ale poté se začal vinnou zmiňovaných dýchacích potíží postupně propadat.


"Na těch prémiích jsem neměl šanci. Do tý doby, než jsem se začal dusit, tak jsem s tou hlavní skupinou mohl dojet, jenže pak už to nešlo. To dýchání mě z té skupiny dostalo," řekl Bauer, který na posledních třech kilometrech ztratil téměř minutu. "Nemohl jsem od konce čtvrtého kola vůbec dýchat a byl jsem rád, že jsem dojel," řekl český lyžař.

Bauer: Tour dojedu, proto jsem tu

V tuto chvíli je jasné, že Bauer neobhájí loňské vítězství a je velmi pravděpodobné, že mu zůstane na hony vzdálená i vysněná nejlepší "pětka". Na vedoucího Švýcara Colognu, jenž svými výsledky šokuje širokou lyžařskou veřejnost, ztrácí více než 3 minuty, na páté místo Nora Northuga 2 minuty. Přesto je rozhodnutý, že Tour dojede i přesto, že mu hrozí další zdravotní problémy.


"Určitě dojedu. Od prvního závodu jedu pro to, abych dojel nahoru," řekl Bauer, jenž po roce předá pomyslné žezlo krále Tour svému nástupci. "Je mi to jedno, kdo to bude, ale kdybych měl být dotlačený k odpovědi, přál bych to Teichmannovi kvůli jeho častým zdravotním problémům. Ale vyhraje ten nejlepší," uzavřel elitní český běžec.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události