Sport

Cologna dokonal na Tour de Ski senzaci, Bauer skončil jedenáctý

Překvapivým vítězem Tour de Ski se stal Švýcar Dario Cologna před Petterem Northugem z Norska a Němcem Axelem Teichmannem. Lukáš Bauer obsadil po výborné stíhací jízdě 11. příčku.

Švýcarský běžec na lyžích si počínal v závodě, jehož cíl byl stejně jako v případě ženského podniku umístěn na vrcholku Alpe Cermis, naprosto suverénně. Od začátku navyšoval svůj půlminutový náskok na Němce Teichmanna, na něhož se před startem intervalového závodu hodně vsázelo.

Cologna: Když máte formu, tak jde všechno lépe

V jednu chvíli ztrácel zkušený německý lyžař na dvaadvacetiletého Švýcara půldruhé minuty. Ale v tu dobu už se na něho dotahovali Petter Northug z Norska a Vasilij Ročev z Ruska. Němcův náskok definitivně zlikvidovali v závěrečném brutálním stoupání na sjezdovku Alpe Cermis, v němž nakonec odpadl ruský lyžař. V souboji o druhé místo byl nakonec úspěšnější Northug, který předjel Teichmanna pouze několik desítek metrů před cílem. V tu dobu už slavil šťastný Cologna v cíli s vlajkou v ruce svoje senzační vítězství.


"Od začátku se mi jelo dobře a dneska jsem měl náskok, což mi pomohlo, takže se mi stoupalo do sjezdovky v pohodě. Nebylo to nic extrémního," řekl celkový vítěz třetího ročníku Tour. Energii mu prý dodala skutečnost, že startoval první. "A když máte formu..." usmál se. "Byl to krásný den a celá Tour byla nádherná," rozplýval se Bauerův nástupce.

Bauer se blýskl neuvěřitelnou stíhací jízdou

Obhájce titulu Lukáš Bauer ztratil šanci po sobotním výpadku na klasické dvacítce bojovat o vytoužené umístění v první pětce. Díky výborné stíhací jízdě, v níž stáhl na vítězného Colognu více než minutu, doběhl nakonec na slušném 11. místě, což znamenalo posun v celkovém pořadí o osm příček.


"Bylo to jednoznačně lepší než včera," prohlásil Bauer, kterého v sobotním závodě trápilo astma. "Toho (dýchání) jsem se bál víc než toho kopce. Hlavně kvůli tomu ostrému vzduchu. Naštěstí to tentokrát nepřišlo," oddychl si.


"Dnes bylo vidět, že včera jsem si to pokazil. Věděl jsem, že dneska předjedu dva tři lidi, ale reálně jsem myslel tak na 15. místo. Nakonec to dopadlo mnohem lépe," radoval se Bauer.


Přesto v cíli už byl unavený. "Na víc už nebylo. Holt je to první blbé místo za desítkou. Ale kdyby se mi to dneska nepodařilo, určitě bych tu Tour de Ski hodnotil jinak," komentoval Bauer závod ve stylu "konec dobrý, všechno dobré".


Cologna si díky vítězství připsal 400 bodů do konečného pořadí Světového poháru v jeho průběžném pořadí jasně vede. Kromě toho je jeho konto bohatší o 171.000 švýcarských franků, necelé tři miliony korun. Bauer si vydělal 11.250 švýcarských franků, zhruba dvě stě tisíc korun.

Tour de Ski v běhu na lyžích mužů - konečné pořadí po stíhacím závodu na 10 km ve Val di Fiemme:

1. Cologna (Švýc.) 2:46:05,4 hod., 2. Northug (Nor.) -59,0, 3. Teichmann (Něm.) -1:02,8, 4. Di Centa (It.) -1:22,2, 5. Ročev (Rus.) -1:31,0, 6. Gaillard (Fr.) -1:39,1, 7. Piller-Cottrer (It.) -1:52,7, 8. Johnsrud Sundsby (Nor.) -2:06,3, 9. Dementěv (Rus.) -2:13,8, 10. Jauhojärvi (Fin.) -2:16,4, 11. Bauer -2:20,8, ...37. Magál -7:30,5, 41. Razým (všichni ČR) -8:20,9.

jvl, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události