Motorsport

PRVNÍ OBĚŤ na Dakaru. Zemřel Francouz Terry

Francouzský motocyklista Pascal Terry byl od neděle nezvěstný. Dnes jej organizátoři našli mrtvého. Problémy měli i čeští závodníci.

Jihoamerická Rallye Dakar tak má svou první oběť a opět dokázala, že má i své temné stránky. V ohrožení života nadále zůstává pilot britského automobilu Paul Green a jeho navigátor Matthew Harrison, ti jsou od první etapy v nemocnici ve vážném stavu. Oba utrpěli zranění plic a jsou udržováni v umělém spánku.


Terry je celkově již devatenáctou obětí adrenalinového závodu. Při dakarské rallye v Africe zahynulo pět desítek lidí, z toho 18 závodníků. Terry na motorce značky Yamaha 450 WRF jel tento závod poprvé v životě, přestože mu bylo už téměř padesát let. Dokončil však jen sobotní etapu na 163. místě. Do cíle té nedělní už nedojel.


ZDE se podívejte se na přehled úmrtí závodníků na Rallye Dakar.

Hledal odpočinek v nepřístupné oblasti?

Devětačtyřicetiletého závodníka našli v noci po čtvrté zničující etapě. "Mrtvý motocyklista byl nalezen v oblasti, která je takřka nepřístupná a byl zhruba patnáct metrů od svého stroje," napsali organizátoři ve svém prohlášení.


"Vypadalo to, že si chtěl odpočinout, protože měl sundanou helmu a seděl v úkrytu. Vyšetřování se nyní ujme policie, která bude hledat příčinu smrti," naznačili, jak Terryho nalezli a jak se bude dále postupovat. Podle informací agentury DPA ale nezemřel Terry na přímé následky nehody.


Francouzský jezdec podle informací organizátorů v neděli nejprve ohlásil, že mu došlo palivo, později si ale od jiného závodníka dotankoval. Později Terry vyslal prosbu o pomoc a bylo zahájeno pátrání. Záchranářům se jej podařilo nalézt až dnes ve dvě hodiny ráno místního času. Policie v provincii Las podle informací agentury DPA ale nezemřel Terry na přímé následky nehody.

Češi se nepředvedli

Čechům se v hodně sledovaném závodě nedařilo. Premiéru prestižní soutěže v Jižní Americe nedokončí motocyklisté Ivo Kaštan a Dušan Randýsek. Druhý jmenovaný po havárii dokonce skončil v nemocnici. Čtvrtá etapa byla pravděpodobně konečnou i pro Martina Macíka a jeho posádku kamionu Liaz.


Výsledky čtvrté etapy naleznete ZDE.


Dramatickým způsobem dopadla rallye pro Randýska, který byl po třetí etapě nejlépe umístěným českým motocyklistou. V úterý měl ale nehodu a musel být letecky převezen do nemocnice v Neuquénu, kde by měl podle informací jeho týmu KM Racing dva dny ležet a poté by jej měl čekat převoz do Čech.

Podívejte se na pád jednoho z Randýskových kolegů:


Podle zpráv od jeho bratra Roberta, který na Dakaru startuje s kamionem, má Dušan zraněné koleno a pohmožděný hrudník. Na pomoci Randýskovi se přímo na trati podílel i třetí muž kategorie čtyřkolek Josef Macháček, kterým k němu přijel jako první a přivolal i lékaře.

Podívejte se, jak si na drsné rallye vedou ostatní jezdci na motocyklech:


Zkušeného Kaštana zradila motorka

Odstoupení dalšího motocyklisty Ivo Kaštana zavinily technické problémy na jeho stroji, takzvaném pitbiku. Zkušený dakarský účastník měl s motorkou problémy i v předešlých etapách a ty poslední se mu v noci z pondělí na úterý nepodařilo zřejmě zcela odstranit. Sice se následně postavil na start, ale před začátkem měřeného testu zjistil, že mu z motoru uniká olej a poškozený je i samotný agregát.

jvl, jpz, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události