Motorsport

Dakar: Tomeček dojel čtvrtý, Macháček na čtyřkolce druhý

Pátá etapa by se dala nazvat černým dnem pro motoristický sport, protože došlo k letošnímu prvnímu úmrtí na Dakaru.

Ani pro české závodníky to nebyla příliš dobrá fáze soutěže. Skončilo jich hned několik.

Nejhůře dopadl motocyklista Randýsek

Do páté etapy už nevyjeli čeští motocyklisté Ivo Kaštan a Dušan Randýsek, který havaroval a po leteckém převozu leží v nemocnici s pohmožděným hrudníkem a zraněným kolenem. Soutěž skončila i pro Martina Macíka a posádku jeho kamionu Liaz, který byl s poruchou převodovky dotažen do cíle úterní etapy asistenčním vozem.

Tomeček dojel čtvrtý, Macháček druhý

Tomáš Tomeček s tatrou obsadil v páté etapě Rallye Dakar čtvrté místo mezi kamiony. Na více než pětisetkilometrovém měřeném úseku mezi městy Neuquén a San Rafael byl nejrychlejší Rus Firdaus Kabirov, který snížil náskok vedoucího Gerarda de Rooye z Nizozemska na pouhých 13 sekund.

Co si o průběhu Dakaru myslí automobilový nadšenec Stanislav Berkovec, zjistíte ZDE:

Josef Macháček prohrál v soutěži čtyřkolek jen s Joanem Manuelem Gonzalezem ze Španělska, stejné je i průběžné pořadí. Dosud vedoucí Francouz Christoph Declerck totiž ztratil hodinu a půl a klesl na třetí místo.

Sainz ztratil vedení, přepustil ho Attíjovi

Násir Attíja z Kataru vystřídal po páté etapě Rallye Dakar v čele soutěže automobilů španělského mistra světa Carlose Sainze. Attíja sice měl na více než pětisetkilometrovém měřeném úseku mezi městy Neuquén a San Rafael až čtvrtý čas, ale na Sainze najel přes deset minut. Španěl klesl až na třetí místo za vítěze etapy Giniela de Villierse z JAR.
"Jeli jsme 200 kilometrů bez posilovače řízení, to v těchhle podmínkách dá dost zabrat. A v dunách to pak bylo ještě horší, dokonce jsme se převrátili," citoval Sainze oficiální web soutěže.

Středeční den ale poznemenala jedna velmi smutná zpráva: pořadatelé oznámili, že v noci bylo nalezeno tělo francouzského motocyklisty Pascala Terryho. Devětačtyřicetiletý účastník závodu byl pohřešován již od druhé etapy. Podle nejnovějších informací zemřel na infarkt.

Coma dojel až na devátém místě

Ani v kategorii motocyklů se vedoucímu jezdci příliš nedařilo, Španěl Marc Coma ztratil ze svého náskoku v čele průběžného pořadí přes čtvrt hodiny. Etapu vyhrál jeho nejbližší pronásledovatel Američan Jonah Street a časový odstup mezi nimi se tak zmenšil na 27 minut. Španělský lídr doplatil krátce po startu na píchlou pneumatiku, jejíž opravou ztratil podle oficiálního webu soutěže 19 minut a dojel až devátý.

Překvapení: Část etapy byla anulována

Pořadatelé Rallye Dakar nečekaně anulovali část středeční etapy. Po nočním jednání v bivaku pátého pokračování závodu v San Rafaelu bylo rozhodnuto o dodatečném zkrácení měřeného úseku kvůli bouři, která znemožnila velké části startovního pole včasný příjezd do předepsaného cíle.
Výsledky páté etapy by měly nově odpovídat pořadí při průjezdu druhým kontrolním bodem, který se nacházel zhruba 100 kilometrů před skutečným cílem.

Vzhledem k nepříznivé předpovědi počasí rovněž organizátoři zkrátili rychlostní zkoušku dnešní šesté etapy, která bude místo původních 395 kilometrů zhruba poloviční. Celkem musí konvoj na trase do Mendozy urazit 625 km.

Rallye Dakar - 5. etapa, Neuquén - San Rafael (763 km - z toho 506 km měřené úseky):

Automobily:
1. De Villiers (JAR/Volkswagen) 5:47:43, 2. Depping (Něm./Volkswagen) -2:18, 3. Gordon (USA/Hummer) -4:12, 4. Attíja (Kat./BMW) -5:23, 5. Peterhansel (Fr./Mitsubishi) -7:12, 6. Miller (USA/Volkswagen) -8:59.

Průběžné pořadí:
1. Attíja 18:44:37, 2. De Villiers -2:24, 3. Sainz (Šp./Volkswagen) -6:33, 4. Peterhansel -13:44, 5. Miller -19:55, 6. Roma (Šp./Mitsubishi) -24:29.

Motocykly:
1. Street (USA/KTM) 6:41:06, 2. Verhoeven (Niz./KTM) -5:53, 3. Lopez (Chile/KTM) -7:34, 4. Casteu (Fr./KTM) -9:36, 5. Rodrigues (Portug./KTM) -10:35, 6. Fretigne (Fr./Yamaha) -11:12, ...19. Macek (ČR/Yamaha) -1:05:16.

1. Coma (Šp./KTM) 21:38:12, 2. Street -27:12, 3. Fretigne -39:09, 4. Ullevalseter (Nor./KTM) -57:22, 5. Viladoms (Šp./KTM) -1:06:42, 6. Rodrigues -1:17:54, ...27. Macek -5:14:24.