Sport

Legendární Armstrong znovu šlápne do pedálů! Již v neděli

Boj sám se sebou, ale také boj s rakovinou. To je hlavní motivace jednoho z nejznámějších sportovců planety Lance Armstronga, který se v neděli představí u protinožců.

Bude to návrat hodný hollywoodského trháku. Mnozí diváci kolem trati závodu budou muset zamáčknout slzu. Slzu dojetí a štěstí. Uvidí totiž velkolepý návrat Lance Armstronga, cyklisty, který porazil rakovinu a napsal o tom knihu, která vlila naději do tisíců pacientů po celém světě.


Sám Armstrong tvrdí, že nemá příliš reálnou naději na celkové prvenství hned v prvním závodě po návratu ze sportovního "důchodu“, ale to mu nebere elán. "Vždyť jsem tři a půl roku seděl na zadku a pil pivo,“ vtipkuje Lance Armstrong. Ale svého návratu rozhodně předem nelituje. "Nechci vypadat jako lenoch, ale nemám v Austrálii žádný konkrétní a vysoký cíl. Jen chci dojet a dostat se do závodního tempa.“Armstrong: Chybělo mi vzrušení ze závodů

Armstrong má po pauze opět do závodění velkou chuť a vrcholy sezony přijdou až po pár měsících. "Jsem mimořádně motivovaný, ale zároveň mimořádně nejistý, jak mi to půjde,“ přiznává. Armstrong opustil profesionální peloton po svém sedmém triumfu na Tour de France v roce 2005. Loni ohlásil, že se v 37 letech vrátí do kolotoče závodů.

Texasan přiznal, že mu chybělo vzrušení ze závodění a navíc byl opět k návratu hnaný i větším důvodem, opět zvýrazňovat nebezpečí rakoviny, kterou si sám prošel. Jeho nové kolo je pomalováno dvěma výraznými číslicemi. 1274 a 27,5. První číslo je počet dní, který nezávodil od svého konce v roce 2005 a druhé znamená počet lidí, kolik zemřelo od té doby na rakovinu. "To druhé číslo je v milionech, znamená to 27,5 milionu!“ vysvětlil Armstrong.

Závodí pro dobrou věc

"Vypadá to, že jsem byl mimo dlouhou dobu, ale bylo to jen tři a půl roku a zatím zemřelo na rakovinu 27,5 milionu lidí. To je strašidelné číslo a proto jsem opět tady,“ přidal slavný cyklista. "Chci poslat světu zprávu o globální hrozbě této nemoci.“ Ne každý je z Armstrongova návratu nadšen. Nařčení z používání dopinku slýchal neustále, ale nikdy nebyl jeho vzorek při testech pozitivní a udržel si svou nevinu.


Rozhodnutí vrátit se právě při malém závodě v Austrálii, který byl teprve nedávno zařazen do cyklistického kalendáře, zvedl o australský podnik mimořádný zájem. Američan přijel v přísném utajení, jaké je normálně používáno jen u hlav států. V Evropě na jaře a v létě ho čeká jistě ještě bláznivější přijetí. "To není vůbec na škodu, je to jen dobře. Zvedá to zájem o cyklistiku, o boj s rakovinou. A proto jsem tady,“ přidal Armstrong.


Lance Armstrong se vrátí na cyklistický okruh v barvách stáje Astana v neděli v 11 hodin středoevropského času při 51 kilometrů dlouhém kritériu v ulicích města Adelaide. Další část šestidenního závodu pokračuje v úterý, na cyklisty čeká celkem 800 kilometrů šestidenní Tour Down Under v Austráli.

hrc, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události