Michel Platini, který je předsedou UEFA, chce drasticky změnit systém fungování fotbalových klubů.
Boháči jako Roman Abramovič či Šejk Mansour, kteří jsou vlastníky fotbalových klubů, budou v nejbližších letech muset omezit utrácení horentních sum za přestupy. Taková je vize předsedy UEFA Michela Platiniho, který na toto téma zpracoval rozsáhlou šedesátistránkovou studii.
Utratit jen tolik, kolik se vydělá
A jak si to Platini vlastně představuje? Podle bývalého vynikajícího fotbalisty by kluby mohly za příchody hráčů utratit jen tolik, kolik vydělají. Vzniknou tak jakési finanční stropy, které bude UEFA pečlivě hlídat.
V roce 2015 bude klubům dovoleno utratit pouze 40 milionů liber, o tři roky později už to bude jen 30 milionů. Tyto sumy samozřejmě nejsou průměrnými výdělky klubů, budou jen určeny pro dobu tří let (od roku 2012 do roku 2015), která bude jakýmsi přestupním bodem mezi současným a novým systémem. Poté by kluby měly utrácet jen peníze, které opravdu vydělají.
V reálu to bude vypadat tak, že Šejk Mansour, který vlastní Manchester City, bude moct za posily utratit třeba jen 10 milionů liber a ne 400 milionů jako letos. Limity se naopak nebudou klást u peněz, které poputují do mládeže či infrastruktury klubu. Pokud kluby tato pravidla poruší, bude jim hrozit vyloučení ze všech soutěží.
Platini těmito regulacemi chce fotbalový trh přiblížit fungování běžnému ve světě obchodu. Pokud totiž firma prodělává, nemůže si dovolit utrácet velké peníze…