ZÁCHRANA a OSTUDA! Slavia měla štěstí, ligu opouští Olomouc a Znojmo

Zdroj: ČTK

Fotbalová liga nepamatuje dramatičtější boj o sestup. V posledním kole se rozhodovalo hned na čtyřech stadionech o dvou sestupujících. Do druhé ligy mohla spadnout i Slavia, nakonec má smůlu Olomouc a Znojmo.

Trenér Alex Pastoor přebíral Slavii na posledních 12 kol a málem se mu záchrana nepodařila. "Dobrá zpráva je, že Slavia zůstává v první lize. Ale to je asi tak všechno. Je pro mě velmi těžké přijmout a akceptovat takový výkon, jako jsme předvedli v dnešním utkání," říkal nizozemský trenér.

"První poločas ještě nebyl úplně špatný. Ale ve druhém jsme zápas úplně ztratili. Nehráli jsme dobře, neexistovala obrana, neexistoval útok. Nakonec je asi nejlepší přijmout výsledek takový, jaký je, Slavia se zachránila a na ten zápas si za pět let už nikdo nevzpomene. Za sebe můžu říct, že jsem během těch tří měsíců ve Slavii našel výborné spolupracovníky a kolegy, poznal jsem novou ligu a zemi, i když po sportovní stránce na výsledky hrdý být nemůžu," dodal Pastoor.

Znojmo se vrací do druhé ligy po jediném roce mezi elitou, poté co v posledním kole prohrálo v jihlavském exilu s Duklou Praha 0:2.

"Na našich hráčích se projevilo, že pod takovým tlakem ještě nikdy nehráli. Jedině vítězství nám zachovávalo naději na záchranu a ani to by nakonec dnes nepomohlo. Tým má vnitřní sílu, ale potřebuje doplnit, a to hodně odolnými typy, které se z takových zápasů nesesypou," hodnotil sestup o patro níž trenér Leoš Kalvoda.

Sigma sestoupila poprvé od roku 1984 po remíze 1:1 v Liberci. Pražským Bohemians 1905 k záchraně stačila i remíza 0:0.

"Oslavovali jsme hodně. Přestože se Plzeň už v tabulce nemohla posunout nahoru ani dolů a v novinách byla diskutována otázka její motivace, potvrdila, že má velmi dobrý tým. My ze všech sil odolávali a nevím, zda bychom dokázali to utkání zvrátit, pokud bychom inkasovali. Takovou poctivou hrou i několika dobrými zákroky Martina Berkovce jsme ten kýžený bod nakonec uhráli. Druhý poločas byl hrozně dlouhý a závěrečné dvě minuty, co jsme čekali na hřišti, nám spadl kámen ze srdce," ulevil si trenér Bohemians Luděk Klusáček.

Fotbalová Gambrinus liga - 30. kolo:

Bohemians Praha 1905 - Plzeň 0:0, Brno - Jablonec 1:0 (0:0), Liberec - Olomouc 1:1 (1:0), Ostrava - Slavia 2:0 (0:0), Příbram - Mladá Boleslav 3:1 (2:0), Slovácko - Teplice 0:2 (0:2), Sparta - Jihlava 4:1 (3:1), Znojmo - Dukla 0:2 (0:2).

SLEDOVALI JSME ONLINE:

KONEC ZÁPASU: Liberec - Olomouc 1:1. Olomouc tlačila, ale zápas neotočila. kámen ze srdce spadl všem fanouškům v Ďolíčku, tak i Slavii.

KONEC ZÁPASU: Bohemians - Plzeň 0:0.
Klokani měli sice ve druhé půli převahu, ale gól nedali. Nakonec v závěru i bránili a po závěrečném hvizdu běželi k telefonům, aby sledovali závěr zápasu v Liberci.

KONEC ZÁPASU: Baník - Slavia 2:0.
Baník mohl klidně přidat Pražanům na cestu další dva góly, "sešívaní" si za svůj výkon skoro záchranu nezasloužila. Obracela se s prosbou na ostatní stadiony.

KONEC ZÁPASU: Znojmo - Dukla 0:2.
Znojemští už ztrátu z první půle nedohnali, dva fauly kapitána Hnaníčka a dvě penalty se jí staly osudnými.

75. minuta: Baník - Slavia 2:0!
Další Narhova paráda! Slavia by si výkon ve druhé půli sestup zasloužila. Zatím jí drží výsledky z Liberce a Bohemians.

71. minuta: Liberec - Olomouc 1:1!
Adam Varadi dává Olomouci naději! Po centru přes celé vápno se dostal k míči a uklidil ho liberecké branky.

69. minuta: Baník - Slavia 1:0!
Francis Narh si pohrál s obranou Slavie a potrestal její bohorovnost!

55. minuta: Komplikace pro Bohemians!
Hřiště opustil na nosítkách stoper Erich Brabec.

Po poločasové přestávce vypadá beznadějně situace Znojma a Olomouce. Oba týmy prohrávají, i když by potřebovaly k záchraně vyhrát. Bohemians i Slavii stačí bezbranková remíza.

45. minuta:
Znojmo - Jihlava 0:2! Další penalta, tentokrát naprosto jasná a opět Zbyněk Pospěch střílí gól. Znojmo vypadá odevzdaně.

39. minuta: Znojmo - Dukla 0:1!
Znojemští ztrácejí naději. Po penaltě Zbyňka Pospěcha musí k záchraně vstřelit dvě branky.

23. minuta: Liberec - Olomouc 1:0!
Hanáci nepohlídali Davida Pavelku a po jeho hlavičce prohrávají. Pokud nedají gól, bude jejich sestup zpečetěn. A Slavia ani nemusí bodovat.

8. minuta: Bohemians si oddechli, gólman Berkovec chytil plzeňskému Hrošovskému jasný gól.

5. minuta: Slavia
mohla na Baníku prohrávat! Gól, který střílí Mensah ale sudí neuznali. Míč při průnika Narha podle nich byl už v autu.

1. minuta:
První zvláštní věc záchrannářského podvečera! Zápas Bohemians - Plzeň začal zápas o minutu později, než měl.

Znojmo má nejtěžší pozici. Ani vítězství ho nemusí zachránit. Navíc hraje proti Dukle v jihlavském azylu.

Sestava Znojma:
Hrubý – Hříbek, Hnaníček, Odehnal, Mudra – Helísek, Buchta, Reljić, Lacko, Crnkić – Cihlář.

Olomouc
ký gólman Zdeněk Zlámal ještě před dvěma lety prohlašoval po rozhovorech s Danielem "Žitem" Landou, že bude jeho tým hrát finále Ligy mistrů. Dnes hraje v Liberci o sestup.

Sestava Olomouce:
Zlámal – Vidlička, Dreksa, Škerle, Javůrek – Varadi, Houska, Schulmeister, Pospíšil, Navrátil – Depetris.

Bohemians
udrží v lize vítězství. Proti Plzni to budou mít Klokani ale hodně těžké, remíza stačit nemusí.

Sestava Bohemians:
Berkovec – Pauschek, Brabec, Krch, Kalina – Moravec, Cseh, Rada, Jindřišek (C), Nerad – Lietava.

Slavia na Baníku postavila to nejsilnější, co má! Hraje i Francouz Boudjemaa, který byl dlouhou dobu zraněný. Naopak vedoucí týmu Karol Kisel se na hřiště neodhodlal.

Sestava Slavie: Černý – Smejkal, Neves, Dostál, Hrubý – Juhar, Gecov, Boudjemaa, Zmrhal – Škoda, Necid.

Kdo se udrží mezi českou fotbalovou elitou pro příští sezonu? V nejhorší pozici je poslední Znojmo, ale také patnácté Olomouci nemusí k záchraně stačit ani výhra. Jistotu nemají ani třináctá Slavia Praha a čtrnáctí Bohemians 1905. Na všech stadionech se začne hrát shodně v 18:00.

Znojmo od Bohemians dělí dva body a o naději bude usilovat proti Dukle. Moravané by na tom navíc byli nejhůř i v případě, kdyby spolu se Slavií a Klokany měli stejně bodů a rozhodovala by minitabulka. Také Olomouci nemusí k udržení stačit výhra z Liberce. Oproti Znojmu však mají Hanáci výhodu, že v případě tříbodového zisku sestoupí jen za předpokladu, že by Slavia i Bohemians vyhráli.

Nejlépe je na tom před posledním kolem Slavia. Od sestupového pásma ji dělí dva body, a pokud vyhraje na půdě již zachráněné Ostravy, nemusí se ohlížet na výsledky konkurentů. Navíc jí také stačí, aby Olomouc nevyhrála. Situaci ve vlastních rukou mají i Bohemians, kterým udržení zajistí domácí výhra nad druhou Plzní. V případě porážky by museli doufat, že Sigma prohraje a zároveň Znojmo nezvítězí.

Mistrovská Sparta si titul zajistila už před čtyřmi týdny, v duelu s Jihlavou ale bude hrát o vylepšení vlastního rekordu v počtu bodů za sezonu. Letenští navíc můžou vyhrát všechna domácí utkání v ročníku.