Sport

BLOG: Spartě může k úspěchu v Evropě pomoci i příznivý ligový los

BLOG: Spartě může k úspěchu v Evropě pomoci i příznivý ligový los
Zdroj: ČTK

Fotbalisté Sparty naposledy obhájili titul v roce 2001 a do základní skupiny Ligy mistrů se nepodívali už devět let. Z toho je vidět, že nadcházející soutěžní ročník by pro ně mohl být vpravdě přelomový. Ligový los jim v tom nahrává.

Každý začátek je důležitý a ve fotbale to platí dvojnásob. Kdo si na startu vytvoří dostatečnou zásobu bodů, ten může zůstat v relativním klidu a snáze přečká občasné výpadky v průběhu soutěže. Letenští k tomu mají jedinečnou příležitost. Nejenže v úvodních šesti kolech narazí na více než přijatelné protivníky, ale ještě ke všemu za nimi skoro vůbec nebudou muset cestovat.
 

Jejich prázdninový los vypadá takto: začnou na Bohemians, pak hostí Jihlavu, jedou do Příbrami, hrají doma s Ostravou, poté je čeká další derby na Dukle a následně přivítají Jablonec. Do úvodní reprezentační přestávky tedy změří síly s týmy, které skončily vesměs v horší polovině tabulky. Pouze sedmá Dukla a osmá Jihlava tvoří výjimku. Lavičkův tým tedy nenarazí na žádného z favoritů a může se příjemně rozehrát.
 

Navíc díky tomu, že k pěti ze šesti zápasů nastoupí v Praze, najezdí dohromady necelých 150 kilometrů. To je další vítaná pomoc pro tým, který od poloviny července do konce srpna může odehrát až 13 soutěžních utkání na třech frontách. Právě únavy z cestování se trenéři vždycky hodně bojí. Zvláště v létě, kdy bývá vedro a síly ubývají rychleji. Tělo je pak i náchylnější ke zranění. V předkolech Ligy mistrů se navíc sparťané nalétají ažaž a to se pak rytmus dvou zápasů týdně zvládá hůře.
 

Tentokrát českému šampiónovi nahrává i skutečnost, že byly zrušeny srpnové přátelské zápasy národních mužstev. Ty v minulosti dost často narušily přípravu na evropské poháry. Od letoška platí, že první reprezentační sraz se koná až na začátku září. V jeho průběhu se sice odehraje 3. kolo Poháru České pošty, kde Sparta rovněž obhajuje cennou trofej, ale řekl bych, že tato komplikace trenéru Lavičkovi velké starosti nedělá. Má dostatečně široký kádr na to, aby to zvládl i bez reprezentantů a zároveň je zřejmé, že domácí pohárová soutěž stojí v žebříčku hodnot až na třetím místě.
 

Prioritou je pokračovat v dominanci na tuzemské ligové scéně a konečně splnit letitý sen o startu v hlavní fázi milionářské Ligy mistrů. Pokud to Sparta nedokáže ani letos, nemá si nač stěžovat. Los jí tam umetá cestičku. První skutečně těžký protivník ji čeká až v 7. kole, kdy pojede do Teplic. A to už by mohla být generálka na úvodní duel základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže.
 

Málokdy za posledních deset let k tomu byl klub z Letné tak blízko.

Tomáš Radotínský, Nova Sport
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události