Sport

BLOG: Amatéři z Olomouce byli po zásluze potrestáni za svoji zpupnost

BLOG: Amatéři z Olomouce byli po zásluze potrestáni za svoji zpupnost
Zdroj: ČTK

To, co nečekali ani nejzarytější pesimisté, se v sobotu večer stalo skutkem: Sigma Olomouc po 30 letech sestupuje z nejvyšší fotbalové soutěže. Při zpětném hodnocení však vychází najevo, že to zase až tak velká senzace není. Kataklyzma na Hané totiž nenastalo ze dne na den. Pod povrchem bublalo delší dobu.

Už předloňská sezóna měla být pro olomoucké vedení varovným alarmem. Petr »John« Uličný sice nakonec ohrožený celek zachránil a dokonce s ním vyhrál Pohár České pošty, jenže tím se problémy nevyřešily. Jen se zametly po koberec a všichni se nechali nečekaným úspěchem uchlácholit. Zároveň mohli poukazovat na to, že nebýt devítibodového odpočtu za korupci, skončil by takřka neodmyslitelný účastník Gambrinus ligy v horní polovině tabulky.
 

Právě nechvalně proslulou aférou s ovlivněním výsledku v utkání se střížkovskými Bohemians vlastně začalo v Olomouci podivné období přehmatů a až tragikomických tahů, které v konečném důsledku vyústily v letošní pád do druhé ligy. Kdo věří na boží mlýny, ten to Sigmě možná i přeje. Pokusme se najít hlavní příčiny toho, proč tradiční prvoligovou baštu v příštím ročníku místo atraktivních duelů se Spartou a derby s Ostravou čekají zájezdy do Varnsdorfu, Sokolova a Mostu.
 

Jeden ze zlomových momentů ve vývoji Olomouce spatřuji v odchodu dlouholetého funkcionáře Jiřího Kubíčka. Od té chvíle se s výjimkou krátkého angažmá Jana Gottvalda nepodařilo najít muže, jenž by se stal hnacím motorem uvnitř klubu. Klíčová rozhodnutí byla prováděna chybně, pozdě, nebo vůbec. Kubíček si sice ve fotbale nadělal hodně nepřátel a ani já jej nepovažuji za neomylného odborníka, ale jsem přesvědčen, že on by sestup v žádném případě nedopustil.

Zdroj: ČTK

Od absence skutečných expertů v administrativě a managementu se vlastně odvíjejí všechny další potíže. Třeba odvolání trenéra Romana Pivarníka, jenž krátce po svém příchodu vyhrál Superpohár, a když se loučil, byl jeho tým na 5. místě tabulky s tříbodovou ztrátou na třetí Liberec. Vrabci na střeše Androva stadiónu si štěbetají o tom, že slovenský kouč se postavil za mužstvo v otázce slíbených prémií za umístění a šéfové, kteří je najednou nechtěli vyplatit, jej za to vyhodili.
 

Snad ani tento krok nemusel mít tak nedozírné následky, kdyby na jeho místo dosadili rovnocennou náhradu. Jenže ta připravena nebyla, takže šanci dostal mladý a nezkušený Martin Kotůlek, toho po půlroce vystřídal Zdeněk Psotka a nakonec letošní sezónu dokoučoval sportovní manažer Ladislav Minář.
 

Nekoncepční personální politika předsedy představenstva Josefa Lébra a jeho spolupracovníků se odrazila i na kvalitě kádru a dění na přestupovém trhu. Sigma tak v létě přišla o klíčového hráče Tomáše Hořavu, za něhož nepřivedla adekvátní posilu. Navíc ještě na půl roku do Plzně uvolnila dalšího tvořivého záložníka Martina Pospíšila. Ten se vrátil nerozehraný a zcela z formy, takže jeho hostování nemělo sportovní ani ekonomický efekt. Korunu svému amatérskému počínání nasadili v Olomouci zacházením s Martinem Doležalem. Toho nejdřív rozhodili tím, že místo něj koupili Ivana Lietavu, jehož v zimě obratem pustili do Bohemians. Roztrpčený Doležal mezitím udělal přestupovou kličku do Jablonce, takže ze dvou útočníků najednou nezbyl ani jeden. A proč byli uvolněni kvalitní hráči typu Jakuba Petra či Michala Vepřka, to je další záhadou. Zvláště když v závěru ligy museli bojovat v modrém dresu o udržení málo zkušení mladíci.
 

Nejspíš si Lébr a spol. mysleli, že pověst moravské klubové jedničky vydrží Olomouci natrvalo. Z minulosti se však žít nedá. Klub se pyšní tím, že má krásný stadión, do světa vystřelil skvělé trenéry v čele s Karlem Brücknerem a vychoval reprezentanty a později úspěšné legionáře Pavla Hapala, Radoslava Látala, Tomáše Ujfalušiho a Radoslava Kováče. Jenže byl na to asi až příliš pyšný. A za tuhle zpupnost jej stihl spravedlivý trest. Modrá lavina tak smetla sama sebe.
 

Snad se na Hané poučí. Bude to bolestivé pokání, ale paradoxně může i pomoct. Ostatně, pro příklad, jak na to, není třeba chodit daleko. Jiná moravská chlouba z Brna po sestupu o patro níž úspěšně zvládla konsolidaci a od té doby stoupá. Jak říkal Cimrman: Můžeš podlézt, ale pak se zase narovnej.
 

Tomáš Radotínský, Nova Sport
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události