FIFA

Blatter zůstal šéfem FIFA. Evropa řeší bojkot mistrovství světa

Blatter zůstal šéfem FIFA. Evropa řeší bojkot mistrovství světa
Zdroj: Twitter

Švýcar Sepp Blatter i nadále zůstává v čele Mezinárodní fotbalové federace FIFA. V prvním kole volby prezidenta sice ani jeden z kandidátů nezískal potřebné dvě třetiny hlasů. Jenže Ali bin Husajn před druhým kolem stáhl svou kandidaturu.

V první volbě Seppu Blatterovi chybělo ke znovuzvolení pouze sedm hlasů. Hlasovalo pro něj 133 z 209 delegátů. Jeho konkurent Alí bin Husajn obdržel 73 hlasů. Tři hlasy byly neplatné.


Rozhodnout tak mělo druhé kolo, ve které by stačila k vítězství nadpoloviční většina. Tu Blatter v 1. kole získal. jenže na volbu ani nedošlo. Jordánský princ svou kandidaturu stáhl a tak jediným kandidátem na prezidenta zůstal švýcarský funkcionář.


"Nejsem bezchybný, ale to není nikdo. Děkuji, že jste se mě rozhodli přijmout na další čtyři roky. Budu kormidlovat tuto loď jménem FIFA a společně ji dovedeme zpět do přístavu," prohlásil Blatter v děkovné řeči, při které na něm byla znát výrazná úleva a velká radost. Ze sálu se při jeho jmenování ozýval pískot.


V prvním kole volby byly ke zvolení potřeba dvě třetiny z 209 hlasů. Blatterovi chybělo jen sedm hlasů. Ve 2. kole by mu už stačila nadpoloviční většina, kterou v 1. kole jasně měl. Alí bin Husajn se proto rozhodl volební proces neprotahovat a z boje odstoupil. Stejně se v roce 1998 zachoval Lennart Johansson, který v prvním kole s Blatterem prohrál 80:111.


"Děkuji za podporu všem, který měli odvahu mi dát hlas, ale odstupuji z boje. Přeji vám hodně štěstí do budoucna,"
řekl Husajn.


Devětasedmdesátiletý Blatter je v čele FIFA od roku 1998. Čelí kritice, že má podíl na současném skandálu, který vyvolalo středeční zatčení sedmi vysokých představitelů FIFA kvůli podezření z korupce. Už předtím ale především Evropa volala po změně.
 

Právě Evropa nyní jako jediná z konfederací stojí za Blatterovým konkurentem Alím bin Husajnem. Od asociací z ostatních kontinentů má jordánský princ malou podporu. Šéf Evropské fotbalové unie Michel Platini ve čtvrtek prohlásil, že pokud bude znovu zvolen Blatter, UEFA se 6. června sejde a bude jednat o svém dalším postoji k FIFA. Nevyloučil možnost, že by Evropa bojkotovala soutěže FIFA včetně mistrovství světa v roce 2018 v Rusku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu FIFA

Důležité Události