Fotbal

Soud rozhodl. Blatter a Platini byli v úplatkářské aféře zproštěni obvinění

Exprezident FIFA Sepp Blatter a bývalý předseda UEFA Michel Platini byli u švýcarského soudu zproštěni obžaloby z korupce, která v roce 2015 vedla k ukončení jejich působení ve vysokých funkcionářských rolích v mezinárodním fotbale. Oba po celou dobu trvali na své nevině a Francouz se nechal slyšet, že je rád, že je vše konečně vyřešené. "Po sedmi letech lží a manipulací bylo konečně dosaženo spravedlnosti. Jsem šťastný," uvedl.

Ta kauza se táhla několik let. Konkrétně sedm. Bývalí šéfové Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA) a Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) Švýcar Sepp Blatter a Francouz Michel Platini totiž byli v roce 2015 obviněni z korupce a úplatkářství. Blatter totiž prý měl v roce 2011 zařídit, aby na účtu proslulého Francouze nezákonně přistálo od FIFA 1,7 milionu liber (skoro 50 milionů korun). 

Platini platbu odůvodnil tím, že vysokou částku získal za technické poradenství, které Švýcarovi a FIFA poskytoval v letech 1998–2002. Vše prý zpečetili gentlemanskou dohodou. Obžaloba však přišla s tím, že se Platini obohatil z majetku FIFA nezákonně. 

Údajný úplatek ale mohl být spojený především s volbami prezidenta FIFA. Krátce po provedení platby vedl Blatter kampaň za své znovuzvolení a Platini byl jako tehdejší předseda UEFA považován v evropských kruzích za velmi vlivnou osobu, která mohla přiklonit hlasující směrem k Blatterovi. 

Otevření případu způsobilo rezignaci obou mužů z vrcholných postů a vyústilo v zákaz působení ve fotbale na osm let. Ten ale byl později zmírněn. Platini uvedl, že aféra ho měla poškodit, aby nemohl kandidovat na post na prezidenta FIFA, na který si dělal zálusk. 

Soud v Bellinzoně teď oba muže zprostil obvinění. "Jsem šťastný. Po sedmi letech lží a manipulací bylo konečně dosaženo spravedlnosti," řekl bývalý francouzský reprezentant pro Sky Sports.

"Můj boj je boj proti nespravedlnosti. A vyhrál jsem první zápas. Věřte mi. Stát se z legendy světového fotbalu ďáblem je velmi těžké. Zvlášť když vám to přijde nefér. Ale já to nevzdám a ve svém pátrání půjdu nadoraz," uvedl Platini s tím, že hodlá zjistit, kdo se kdysi stal strůjcem obvinění a poslal oba muže před soud. 

Související obsah

​Kancelář nejvyššího státního zástupce Švýcarska přednesla po vynesení rozsudku prohlášení: "Kancelář nejvyššího státního zástupce Švýcarska (OAG) vzala na vědomí rozhodnutí trestního kolegia Spolkového trestního soudu. Jakmile soud vydá písemné odůvodnění svého rozhodnutí, rozhodne OAG o dalším postupu." Případ tak může mít ještě dohru. ​

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události