IndyCar

Napínavý závod a skoro tisíc předjetí! Vyhrál Hinchcliffe

Napínavý závod a skoro tisíc předjetí! Vyhrál Hinchcliffe
Zdroj: Profimedia

Napínavý závod v Iowě ovládl Kanaďan James Hinchcliffe. Pilot, který v květnu utrpěl velkou porážku, když se nekvalifikoval do slavného závodu 500 mil Indianapolis, získal šesté vítězství v kariéře, z toho druhé na oválu Iowa Speedway. Po většinu závodu jezdil na prvním místě obhájce titulu Josef Newgarden, chybné rozhodnutí v závěru jej nakonec stálo stupně vítězů.

Hinchcliffe nezažívá vůbec dobrou sezónu. Do IndyCar přivedl svého dobrého kamaráda Roberta Wickense a ten jej od prvního závodu zastiňoval. V květnu přišel obrovský průšvih, když se Hinchcliffe nekvalifikoval do slavné Indy500, teď se mu alespoň částečně podařilo zachránit dojem z nepovedeného ročníku. A kdy jindy, než před domácím závodem v ulicích Toronta, kam IndyCar zamíří příští víkend?

Hinchcliffe byl od prvních kol v Iowě k nezastavení. Zatímco se po startu usídlili na čele dva piloti týmu Penske – Power a Newgarden, Hinchcliffe se poté, co se kvalifikoval až do druhé desítky, probíjel směrem dopředu. Newgarden nakonec svého stájového kolegu Powera, který kvalifikaci vyhrál, překonal a postupně předjížděl jednoho pilota za druhým o celé kolo. To totiž v Iowě netrvá obvykle ani 20 vteřin.

Ve 41. kole se Hinchcliffe už dostal před Powera na druhé místo. Vedl stále Newgarden. Změnu nepřinesly ani první pit stopy. Power ale ztratil kontakt s vedoucí dvojicí. Vědět o sobě dával i nováček Zach Veach, tomu ale při prvních pit stopech připravil tým horkou chvilku – doslova. Kousek etanolu ukápl z tankovací hadice na rozpálený vůz a okamžitě vzplál. Pro Veache to navíc nebyl neznámý pocit, jeho auto začalo hořet během pit stopů také při Indy500.

Pro Veache závod v podstatě skončil až v 136. kole. Mladý Američan najel příliš na vnějšek dráhy a otřel se o zeď. Tým sice poškozené zavěšení opravil, Veach ale strávil několik kol v boxech. Newgarden restart závodu, který přišel přesně po polovině z celkového počtu 300 kol, zvládl, ale odpoutat od Hinchcliffea se mu už nepovedlo. Kanadský závodník sice musel čelit ataku taktéž výborně jedoucího mladého Američana Spencera Pigota, brzy se ale na druhou příčku vrátil a vydal se stíhat Newgardena.

Související obsah

První z rozhodujících momentů přišel 45 kol před koncem. Hinchcliffe využil toho, že se Newgarden zasekl za pomalejšími jezdci a po vnitřku se protáhl na první místo. Loňský šampion po závodě prozradil, že jej předjetí ani tak nepřekvapilo. Co ale nečekal, byla rychlost, s jakou mu Hinchcliffe okamžitě začal ujíždět.

Výborně jel i druhý z pilotů týmu Schmidt Peterson Motorsport Robert Wickens. Ten se dostal na třetí příčku za Hinchcliffea a Newgardena. Radost dělal nejen majitelům týmů, kanadskému podnikateli Ricu Petersonovi, bývalému závodníkovi Samu Schmidtovi, který je po nehodě při testech IndyCar ochrnutý, ale také promotérům příštího závodu IndyCar v ulicích Toronta, který se tradičně těší velkému zájmu diváků. Letos navíc budou mít Kanaďané hned tři želízka v ohni a Hinchcliffe s Wickensem mají velkou šanci závod vyhrát.

Pro Kanaďana se vzezřením indiána (Wickense) nakonec závod umístěním na stupních vítězů neskončil. Sedm kol před koncem ztratil kontrolu nad formulí Ed Carpenter. Jeho otáčející se vůz „srovnal“ do správného směru Takuma Sató, který do Carpentera vrazil. Na trať se rozlétly úlomky. Carpenter skončil, Sató s poškozeným vozem pokračoval a držel pátou příčku.

Související obsah

Newgarden, Wickens a někteří další se rozhodli zariskovat a jak jim to bylo umožněno, zamířili do boxů pro nové pneumatiky. Ty by byly velkou výhodou, pokud by byl závod znovu restartován, jenže zpomalovací vůz zůstal na dráze až do samého závěru. Před Newgardena a Wickense se tak dostali Pigot a Sató.

Hinchcliffe zvítězil poprvé od loňského triumfu v Long Beach. Pigot poprvé vystoupal na stupně vítězů. Sató slaví první stupně vítězů od svého návratu k týmu Rahal Letterman Lanigan Racing. Na Newgardena nakonec zbylo čtvrté místo. Díky tomu se posunul na druhé místo průběžného pořadí šampionátu. Na lídra Dixona ale stále ztrácí 33 bodů.
 

Pořadí v cíli závodu:
1. James Hinchcliffe (CAN) - Schmidt Peterson Motorsports
2. Spencer Pigot (USA) - Ed Carpenter Racing - + 2,6491
3. Takuma Sató (JAP) - Rahal Letterman Lanigan Racing - + 3,2506
4. Josef Newgarden (USA) - Team Penske - + 4,5296
5. Robert Wickens (CAN) - Schmidt Peterson Motorsports - + 6,3214
6. Will Power (AUS) - Team Penske - + 1 kolo
7. Graham Rahal (USA) - Rahal Letterman Lanigan Racing - + 1 kolo
8. Simon Pagenaud (FRA) - Team Penske - + 1 kolo
9. Ed Carpenter (USA) - Ed Carpenter Racing - + 2 kola
10. Alexander Rossi (USA) - Andretti Autosport - + 2 kola
11. Sébastien Bourdais (FRA) - Dale Coyne Racing - + 3 kola
12. Scott Dixon (NZL) - Chip Ganassi Racing - + 4 kola
13. Ed Jones (UAE) - Chip Ganassi Racing - + 5 kol
14. Charlie Kimball (USA) - Carlin - + 5 kol
15. Max Chilton (GBR) - Carlin - + 6 kol
16. Marco Andretti (USA) - Andretti Autosport - + 7 kol
17. Tony Kanaan (BRA) - A.J. Foyt Enterprises - + 8 kol
18. Zachary Claman De Melo (CAN) - Dale Cyone Racing - + 9 kol
19. Ryan Hunter-Reay (USA ) - Andretti Autosport - Porucha
20. Zach Veach (USA) - Andretti Autosport - + 21 kol
21. Gabby Chaves (COL) - Harding Racing - Porucha
22. Matheus Leist (BRA) - A.J. Foyt Enterprises - Porucha

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události