IndyCar

V IndyCar se potkávají hned tři jezdci, které vychovaly české týmy

Alexander Rossi, René Binder a Pietro Fittipaldi – hned tři piloti, kteří tento víkend závodí na okruhu Mid-Ohio Sports Car Course v sérii IndyCar, mají jedno společné. Své závodnické začátky absolvovali v českých týmech. Favoritem je ale lídr průběžného pořadí a čtyřnásobný šampion Scott Dixon, který na této trati dokázal zvítězit už pětkrát.

Kdybyste v padoku IndyCar zavolali "Ahoj", pravděpodobně hned tři jezdci by se za vámi otočili. Úspěšné české týmy v juniorských formulích totiž mají ve svém životopisu i piloti IndyCar. Nejúspěšnější z nich, Alexander Rossi, má na kontě tři vítězství, včetně triumfu ve slavném 500 mil Indianapolis, a letos drží průběžné třetí místo v pořadí šampionátu.

Rossi v roce 2009 startoval v sérii International Formula Masters většinu sezóny za tým IRS Racing coby stájový kolega Erika Janiše, získal tři vítězství, z nichž jedno slavil na brněnském Masarykově okruhu.

Vloni v sérii Formula 3.5 startovali za český tým Lotus hned dva jezdci, které najdeme na roštu IndyCar v Ohiu. Čtyři triumfy pro tým získal Rakušan René Binder, které startoval za Lotus už v roce 2016. V IndyCar absolvuje omezenou sezónu s novým týmem Juncos.

Jeho stájový kolega od Charouzova Lotus, vnuk brazilské legendy Emersona Fittipaldiho Pietro, vloni Formuli 3.5 vyhrál. Talentovaný Brazilec slavil šest vítězství. Do IndyCar jej vzal tým Dale Coyne Racing. Nadějnou sezónu ale přerušila vážná nehoda ve vytrvalostních závodech ve Spa, kde si Fittipaldi zlomil obě nohy. Dvaadvacetiletý talent se ale dal dohromady a v Ohiu se vrací do závodní sedačky.

Okruh v Ohiu patří mezi nejtradičnější v kalendáři IndyCar. Se dvěma přestávkami se na něm závodí od roku 1980. Na tribuny lákal ohijské fanoušky v 80. a 90. letech místní miláček Bobby Rahal. Od roku 2007 závodí v IndyCar jeho syn Graham. Před třemi lety se mu podařilo v Ohiu zvítězit, přesně 30 let po Bobbyho prvním vítězství na domácí trati.

V posledních letech je nejúspěšnějším pilotem na okruhu v Ohiu Scott Dixon. Čtyřnásobný šampion tu vyhrál už pětkrát a na trati, kde není příliš příležitostí k předjíždění, ho nedokázalo zastavit ani to, že startoval z posledního místa. Díxon po vítězství v Torontu navýšil náskok už na 62 bodů (za vítězství v závodě je 50 bodů, v posledním závodě pak dvojnásobek).

V Ohiu se v pátek dařilo i jeho pronásledovatelům. Piloti se v trénincích učili, jak okruh zvládnout s novým vozem, který série od letošní sezóny nasazuje. Nejeden pilot tak skončil s vozem v únikové zóně. K nejvážnější kolizi došlo na konci prvního tréninku. Australan Power dostal hodiny, když mu před autem nečekaně zabrzdil stájový kolega Pagenaud. Jeho formule zůstala stát napříč dráhou ve slepé zatáčce.

Několik jezdců se mu dokázalo vyhnout, do Kanaana, který prudce zabrzdil, ale narazil Charlie Kimball. Skončilo to naštěstí jen lehčím poškozením vozu. Trénink vyhrál Francouz Bourdais, před Newgardenem, Dixonem, Satóem a talentovaným Pigotem.

VÝSLEDKY 1. TRÉNINKU

Ve druhém tréninku viděli diváci hned pět přerušení kvůli pilotům v únikových zónách. Problémy se nevyhnuly ani šampionům IndyCar Powerovi a Newgardenovi. Nejrychlejší čas si připsal v pořadí šampionátu čtvrtý Hunter-Reay. Power byl druhý, před domácím Rahalem, Pigotem a elitní pětku uzavíral Rossi.

VÝSLEDKY 2. TRÉNINKU

V sobotu čeká piloty ještě jeden trénink a kvalifikace. V neděli pak závod, ten začíná ve 21:30. V přímém přenosu jej můžete sledovat na programu NOVA Sport 1.

vbo, TN.cz

Hokejová Sparta v prvním utkání čtvrtfinále Ligy mistrů padla s Rögle

Jediným českým čtvrtfinálovým účastníkem hokejové Ligy mistrů je pražská Sparta, která vyzvala v Holešovicích švédské Rögle. Celek Josefa Jandače sice od druhé minuty vedl, ale nakonec prohrál 2:5 a v odvetě bude muset dohánět tříbrankové manko. V Ängelholmu se hraje za týden.