Hokej

Zemřel Stan Mikita. Slovák, který v NHL vymyslel zahnutou čepel

Zemřel Stan Mikita. Slovák, který v NHL vymyslel zahnutou čepel
Zdroj: Profimedia

Nejen klub Chicago Blackhawks upadl do smutku. Hokejový svět zasáhla zpráva o úmrtí legendy NHL a slovenského rodáka Stana Mikity.

Stan Mikita se dostal do zámoří díky svým rodičům, kteří ho v roce 1948 poslali za strýcem do Kanady. Jako malý se jmenoval Stanislav Guoth, ale přijal jméno strýčka a nedaleko Toronta pak dělal první hokejové krůčky.


Už ve svých 18 letech se dostal do klubu Chicago Blackhawks, kterému zůstal věrný dlouhých 22 sezon. Kariéru končil ve svých 40 letech v roce 1980, tehdy jako druhý nejproduktivnější hráč historie.


Pro Chicago získal v roce 1961 Stanley Cup a sám sbíral velká individuální ocenění. Dodnes je nejproduktivnějším hráčem historie Blackhawks.


S Mikitou je spojená ještě jedna hokejová pikantérie. Právě on jako první začal ohýbat čepele hokejek. A to díky jednomu nepovedenému tréninku, kdy zlostí strčil čepel mezi mantinely a chtěl jí zlomit. Jenže čepel nepraskla, jen se ohnula a Mikita zjistil, že se s ní daleko lépe střílí. Od té doby hokejisté zahýbají čepele.

ram, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události