Portland

Kvalifikaci vyhrál Power. Hrdinou je ale Bourdais a jeho tým

Kvalifikaci vyhrál Power. Hrdinou je ale Bourdais a jeho tým
Zdroj: Profimedia

Will Power získal v Portlandu svou už 54. pole position v kariéře a další bod k dobru v boji o titul. Stejně jako Power slavil ale čtvrté místo Francouz Bourdais. Ten je jediným jezdcem ze startovního pole, který v Portlandu vyhrál a v trénincích ukazoval, že má rychlost. V tom třetím, jen tři hodiny před kvalifikací, ale havaroval. Tým ovšem odvedl skvělou práci a stihl Bourdaisův vůz opravit a připravit na kvalifikaci.

V kvalifikaci ztratil lídr šampionátu Scott Dixon. Ten do závodu odstartuje až z 11. příčky a to je v Portlandu, který byl známý jako trať, kde se moc nedá předjíždět, problém. Na druhou stranu stejnou reputaci měl i okruh v Ohiu, kde se závodilo v srpnu, a kde jezdci předvedli možná nejlepší závod za celou sezónu. Ukázalo se, že nový vůz IndyCar je tak dobrý, že se s ním dá bojovat i na podobných tratích.

Pro Dixona je kvalifikační výsledek o to větším problémem, že jeho rivalům se dařilo. Power, který je v průběžném pořadí šampionátu třetí, získal pole position, svou 54. v kariéře, čímž se osamostatnil na druhém místě historické tabulky. Více kvalifikačních vítězství (67) má jen legendární Mario Andretti.

Z první řady s ním odstartuje stájový kolega Josef Newgarden (4. v šampionátu). Třetí příčka patří Alexanderovi Rossimu, který může Dixona ještě tento víkend předstihnout. Jeho stájový kolega Ryan Hunter-Reay, který má také ještě matematickou šanci na titul, se kvalifikoval jako pátý.
Kompletní výsledky kvalifikace najdete ZDE.

Související obsah

Oči všech byly během kvalifikace upnuty na Sébastiena Bourdaise. Ten v Portlandu dvakrát zvítězil, než závody město na severozápadě USA na dlouhých 11 let opustily. A od prvního tréninku ukazoval, že si okruh dobře pamatuje. V tom třetím zajel opět nejrychlejší čas, bezprostředně na to ale v 10. zatáčce dostal hodiny a zádí auta napřed narazil do bariéry (Výsledky tréninku najdete ZDE).

Poškození monopostu bylo značné a čas byl luxus, který tým Dale Coyne Racing neměl. Do kvalifikace totiž zbývaly pouhé tři hodiny. Bourdaise naštěstí zachránilo, že Dale Coyne v Portlandu nasazuje výjimečně tři vozy, když dal šanci mladému Američanovi Ferruccimu, který se svými excesy připravil letos o místo ve Formuli 2. Teď museli mechanici od všech tří Coynových pilotů naběhnout a makat na Bourdaisově voze.

Náhradní vůz, do něhož by Bourdais mohl normálně přesednout, stáj k dispozici neměla. Bourdais totiž druhý monopost naboural před týdnem na oválu Gateway a další volné šasi použil tým pro Ferrucciho. Naštěstí Bourdais před týdnem narazil do zdi popředu a v Portlandu pozadu a tým měl nabouraný monopost v přívěsu. Mechanici tak ze dvou vozů rychle složili jeden. Co na tom, že má Bourdais v Portlandu jiného sponzora a jiné barvy. Předek auta byl růžový, zadek žlutočerný ale hlavně, že to jelo.

Související obsah

A jak! V první části kvalifikace byl Francouz třetí a hladce se vešel do postupové šestky. Ve druhé části svůj výsledek zopakoval a opět bez problémů postoupil. V závěrečném rozstřelu z toho byla čtvrtá pozice a vděčný závodník mohl svým mechanikům děkovat. „Je to jako vyhrát pole position,“ komentoval čtvrté místo na roštu jeho závodní inženýr Craig Hampton.

Jak předposlední závod letošní sezóny zamotá šampionát, můžete sledovat exkluzivně na programu NOVA Sport 1. Přímý přenos začíná v neděli ve 21 hodin.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události