Fotbal

Stanciu na odchodu do Wu-chanu. Jak si v minulosti vedli v čínské lize Češi?

Stanciu na odchodu do Wu-chanu. Jak si v minulosti vedli v čínské lize Češi?
Václav Němeček v dresu Dalianu Zdroj: Profimedia

Pokud se nestane nic nečekaného, slávistický záložník Nicolae Stanciu odejde během tohoto týdne do čínského Wu-chanu. Zahraje si tak soutěž, kterou v minulosti hrálo i několik Čechů. Patří mezi ně Václav Němeček, Robert Caha, Marek Jarolím, Jan Rezek a Bořek Dočkal.

Prvním českým hráčem, který přestoupil do čínského klubu, byl Václav Němeček, který v roce 1998 skončil působení ve Spartě a oblékal dres Dalianu, ve kterém vydržel dva roky. Získal zde mistrovský titul a zahrál si finále asijského klubového poháru. Ačkoliv se mu v asijské zemi líbilo, musel kvůli zdravotním problémům skončit, protože mu už koleno nedovolovalo dále hrát. 

Podstatně méně úspěšné angažmá měl v Číně obránce Robert Caha. Dnes už široké fotbalové veřejnosti nepříliš známý hráč, který v české lize oblékal dres Baníku Ostrava nebo Olomouce a zahrál si třeba i v íránské lize. Do Číny odešel ve svých 24 letech, když si ho jako volného hráče vyhlédl Guangzhou City. Strávil zde jednu sezonu, která pro něj ani pro tým nebyla vůbec povedená, když skončili na posledním čtrnáctém místě se ziskem pouhých sedmi bodů. 

Související obsah

​V posledním desetiletí si pak v Číně zahráli další tři Češi. Marek Jarolím a Jan Rezek tam přestoupili shodně v roce 2013. Jarolím oblékal dres Zhejiang Professional, kde ale nastoupil pouze do čtyř utkání, ve kterých stihl během 139 minut pouze jednu asistenci. V konečné tabulce se se svými spoluhráči umístil na dvanáctém místě, a tak není divu, že po sezoně si zase sbalil kufry a jako volný hráč odešel do řeckého Iraklisu.

Jan Rezek se mohl v Číně pochlubit větší herní vytížeností. Nastoupil do 14 zápasů za Changchun Yatai, ve kterých vstřelil tři góly a na další čtyři přihrál. I pro něj ale čínská mise skončila po pouhém roce, načež se ho ujala Viktoria Plzeň.

Související obsah

​Posledním českým fotbalistou, který se vydal za čínským dobrodružstvím, byl Bořek Dočkal. Do Che-nanu odešel ze Sparty v roce 2017 za 240 milionů korun. V následující sezoně zde odehrál 23 utkání, ve kterých čtyřikrát skóroval a na další čtyři branky přihrál. Po lidské stránce zde ale nebyl příliš spokojený, a tak rok 2018 strávil na hostování v americké Philadelphii. Poté už dres čínského klubu neoblékl. Domluvil se na předčasném rozvázání smlouvy, která mu končila až v roce 2021, a Sparta za něj zaplatila 40 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události