Tenis

Jak vám ubližujeme? Tenisová legenda se vyjádřila k homosexualitě

Zákon umožňující uzavřít manželství pro páry stejného pohlaví leží ve Sněmovně už téměř dva roky. Samotní poslanci jeho projednávání blokují a odkládají na neurčito. K citlivému tématu se v exkluzivním rozhovoru pro TN.cz vyjádřila také jedna z nejlepších tenistek všech dob Martina Navrátilová.

Její život by vydal tak na dva romány. Rodačka z Prahy se odmalička věnovala tenisu. V tehdejším Československu však nebyla šťastná a toužila po svobodě. Proto se při US Open v roce 1975 rozhodla emigrovat a následně získala po pár letech americké občanství.


Zároveň byla Navrátilová jedním z prvních sportovců, kdo se veřejně vyjádřil ke své homosexualitě. Vítězka 59 grandslamů nyní už čtrnáct let žije se svoji partnerkou Julií Lemigovou, se kterou navíc po legalizaci sňatků homosexuálů v USA uzavřela v roce 2014 manželství. „Svatbu jsme museli dělat nadvakrát. Nejdříve jsme ji měli v New Yorku, jelikož na Floridě to ještě nebylo legální. Nicméně hned za 14 dní to zlegalizovali i tam, a tak jsme se mohli za dva měsíce oddat i na Floridě,“ vypráví třiašedesátiletá bývalá tenistka.
 

Související obsah

Ta se svoji nynější manželkou vychovává také její dvě dcery z předchozího manželství a uzákonění homosexuálních svateb je pro ně v mnoha ohledech pohodlnější.


„Jde o drobnosti, které však v praktickém životě oceníte. Například, když jdu do lékárny vyzvednout léky pro moji dceru, tak kdybych nebyla legálně vzata, tak oni musejí volat její zákonité mamince, jestli mi ty léky můžou dát,“ popisuje jednotlivé případy Navrátilová, která zároveň nechápe průtahy, ke kterým dochází v České republice.

Související obsah

Ve sněmovně totiž podobný zákon, který funguje už po celých Spojených státech, leží dva roky v pomyslném šuplíku a poslanci ho nechtějí řešit.

„Jak vám ubližujeme? Jak vám záleží, zdali žiju s mužem nebo ženou? Tenhle zákon rozhodně nikomu neuškodí, naopak pomůže párům a zejména jejich dětem. Proč nepřiznat vyrovnanost lidem, kteří se milují a chtějí svoji lásku zhodnotit,“ uzavírá emotivně bývalá světová jednička.

Martina Navrátilová po zásluze patří mezi největší tenistky všech dob, kromě zmíněných 59 vyhraných grandslamech má na svém kontě také neuvěřitelných 354 titulů na okruhu WTA.

Na vrcholu tenisového žebříčku pak strávila dohromady 332 týdnů, což ji řadí v historických tabulkách na druhé místo za další fenomenální tenistkou Němku Steffi Grafovou.
 

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události