NBA

Golden State Warriors pod lupou: Skutečně jen ztracená sezóna?

Golden State Warriors pod lupou: Skutečně jen ztracená sezóna?
Zdroj: Profimedia

Pád z úplného vrcholu až na absolutní dno během několika měsíců, to je něco, co se v týmovém sportu opravdu moc nevidí. A v NBA už vůbec ne. Ale přesně to se stalo nejdominantnějšímu týmu posledních pěti let. Warriors pětkrát za sebou postoupili až do finále NBA a třikrát z toho získali titul. Poslední sezona ale byla jak ze zlého snu.

Golden State Warriors
bilance 15/50 – 15.místo v Západní konferenci


Kdyby Golden State Warriors získali pět titulů za sebou, nikdo by se nedivil. Vždyť dvakrát o něj přišli docela nešťastně. Za pět let vyhráli v základní části sezóny neuvěřitelných 322 zápasů z celkem 410. A letos jsou úplně poslední s pouhými 15 výhrami. Jak je to možné a je tato sezóna opravdu pouze „ztracená?“
 

Po celé loňské play-off provázela Warriors až neuvěřitelná smůla. Ať už to byla prostě jen náhoda anebo na tým dolehla ona neuvěřitelná zátěž pěti sezón, ve kterých odehráli vždy aspoň 100 zápasů, potkalo je něco, s čím se dalo těžko vyrovnat. Navzdory sérii zranění postoupili až do finále, ale bez superhvězd Kevina Duranta a Klaye Thompsona už houževnaté Toronto udolat nedokázali.

Související obsah


Po sezóně zraněný Durant přestoupil (neodehrál v novém týmu Brooklyn Nets zatím ani jeden zápas) a navíc bylo jasné, Thompson vynechá celou sezónu. Výchozí pozice tedy nebyla nijak ideální, když navíc přestoupily i některé další zkušené opory. Přesto měl tým ambice hrát o play-off, ale série smůly neskončila.

Zdroj: Profimedia

Už ve čtvrtém zápase sezóny si zlomila ruku největší hvězda týmu, dvojnásobný MVP ligy Steph Curry, a nemohl hrát 4 měsíce. Zdravotní problémy provázely Draymonda Greena, Kevona Looneyho a mnoho dalších. Zdecimovaný tým bojoval, ale prostě nebyl schopen konkurovat. Ve chvíli, kdy došlo k přerušení sezóny, byl na cestě k jednomu z největších propadů v historii ligy. Pokud by prohrál všechny zbývající zápasy, dokonce by vyrovnal historický (anti)rekord – Cleveland Cavaliers pod odchodu LeBrona Jamese vyhráli v další sezóně (2010/11) o plných 42 zápasů méně. Warriors vyhráli vloni 57 zápasů, letos zatím 15.

Související obsah


Vedení klubu samozřejmě brzy pochopilo, že tato sezóna je ztracená z hlediska výsledků (boj o play-off) a začalo budovat sestavu pro sezóny příští. Zhodnotilo, že rozehrávač D´Angelo Russell, který před sezónou přišel, není tím správným partnerem pro trojici Curry, Thompson a Green do příštích let, a v únoru se odhodlalo k dalším velký škatulatům. Tím hlavním byl příchod opory Minnesoty Andrewa Wigginse.

Zdroj: Profimedia

Pětadvacetiletá bývalá jednička draftu (z roku 2014) strávila 5 a půl sezóny v Minnesotě, a i když v jedné sezóně dosáhla dokonce průměru 23,6 bodů na zápas, stála je považována za někoho, kdo dosud nedokázal naplnit svůj potenciál. Do jisté míry je podobným typem hráče jako Kevin Durant a zdá se, že by mohl spolu se zmiňovanou trojicí Curry, Thompson, Green vytvořit osu týmu do příštích let. A pokud by se Warriors rozhodli jinak, mohli by mít potenciál a finanční flexibilitu získat toho, koho potřebují.

Související obsah


Důležitou věcí je pak vývoj některých mladých hráčů, kteří měli kvůli všem okolnostem letos šanci nasbírat spoustu zkušeností. Zdá se, že Warriors v draftu našli poklad ve formě třiadvacetiletého power-forwarda Erika Paschalla, který byl draftován až jako číslo 41, ale ukázal se být přesně tím typem doplňkového hráče, který by se ke hvězdám Warriors mohl hodit. Nadějný vstup do ligy má za sebou i dvacetiletý rozehrávač Jordan Poole (č.28 draftu), svou kariéru oživil i dvaadvacetiletý talent Marquese Chriss.

Zdroj: Profimedia

Dalším důležitým prvkem může být to, že si Curry, Thompson, ale i Green a třeba Looney konečně odpočinuli a nabrali fyzické a psychické síly do dalších let. Posledních 5 sezón pro ně muselo být extrémně vyčerpávajících, a nyní by mohli mít hlad a sílu (a zdraví) k ještě jednomu útoku na špičku ligy. Curry oslavil dvaatřicáté narozeniny, Thompson a Green třicáté, a není pochyb, že pokud se Warriors podaří obklopit je správnými doplňkovými hráči, mohou se basketbalisté z Kalifornie na několik let do špičky NBA znovu vrátit. Pokud se to podaří, pak by tato sezóna Warriors nemusela být zpětně považována prostě jen za ztracenou.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události