NBA

New York Knicks pod lupou: Utrpení fanoušků pokračuje

New York Knicks pod lupou: Utrpení fanoušků pokračuje
Zdroj: Profimedia

Kdybychom sestavovali žebříček jednotlivých týmů NBA podle toho, kterým fanouškům je nejvíc jedno, zda se tato sezóna vůbec dohraje nebo ne, těžko by někdo sesadil z trůnu New York Knicks. Tým z „Velkého jablka“ se stále drží na prvním místě nejlukrativnějších klubů NBA, ale frustrace fanoušků se zdá být už doslova nekonečná. Nikdo by asi nebyl šťastnější než právě oni, pokud by NBA zbytek základní části sezóny definitivně zrušila a vysvobodila jejich tým z další mizérie.

Bilance 21/45 – 12.místo Východní konference

Knicks jsou nejbohatším klubem novodobé historie NBA, ale za posledních 20 let postoupili do play-off jen čtyřikrát, z toho pouze jednou přešli přes první kolo. Letošní sezóna bude už osmou v řadě, v níž si play-off vůbec nezahrají. Po loňském úplně posledním místě ve Východní konferenci a tragické bilanci 17/65 to letos nebylo o mnoho lepší.


Pokud by se chtěl někdo na sezónu Knicks podívat s brutální přímočarostí, mohl by ji shrnout zhruba takto: v sezóně 2019-20 Knicks vyhodili svého hlavního kouče, vyhodili prezidenta týmu, vydali víc trapných a pochybných tiskových zpráv, než dokázala většina týmů ligy za celou svou historii, předvedli bídnou bilanci 21/45, znepřátelili si svého fanouška číslo 1 Spikea Leeho a během domácích zápasů v Madison Square Garden museli poslouchat skandování: „Prodejte tým!“ Ať najdete na internetu jakýkoli žebříček nejhorších majitelů v současné NBA, James Dolan bude vždycky na prvním místě.


Dolan, který jako by vynalézal stále nové a nové způsoby, jak si fanoušky znepřátelit, se vloni mimo jiné vyjádřil, že jeho tým bude hlavní destinací pro hvězdné volné hráče (v čele s Kevinem Durantem) – k dalšímu rozhořčení fanoušků žádná superhvězda do New Yorku opět nepřišla. Knicks prohráli 7 z prvních 8 zápasů letošní sezóny a v podstatě od začátku bylo jasné, že tento rok přinese další zklamání. Když na přelomu listopadu a prosince prohráli 10 zápasů v řadě, propadla se jejich bilance až na 4/20 a moc pozitivního se na jejich hře najít nedalo.

Související obsahStatisticky měli po celou sezónu druhou nejhorší efektivitu ofenzívy a sedmou nejhorší obranu. V efektivitě střelby (tzv. „true shooting percentage“) byli úplně poslední, a navíc hráli i poměrně neatraktivní pomalý basketbal (20. místo v tempu hry). Konec konců, když soupeře neubráníte, těžko můžete hrát nějak extrémně rychle dopředu. Před únorovou uzávěrkou trejdů se nakonec Knicks rozhodli „prodat“ zkušeného Marcuse Morrise, který byl jejich nejkonzistentnějším hráčem a také nejlepším střelcem (průměr 19,6 bodů na zápas). To samozřejmě ke zlepšení výkonů nepomohlo, ale může to snad být plus do dalších let – pokud tedy někdo ještě „manažérské“ práci Knicks věří.


Pokud by se na sezóně Knicks dalo najít něco pozitivního, tak to kromě vcelku solidních výkonů Julia Randla, bývalého hráče Lakers, který do týmu přišel v létě (19,5 bodů a 9,7 doskoků na zápas) byly především výkony nadějné mladé dvojice Mitchell Robinson a RJ Barrett, na kterých by zřejmě mohli Knicks stavět do příštích let.

Související obsah


Především 213 cm vysoký Robinson, kterému je teprve 22 let a byl v roce 2018 draftován až ve druhém kole, udělal letos velký vzestup a dokonce přepisuje historii. Přestože nastupoval téměř výhradně jako náhradník z lavičky, udržel si solidní průměry necelých 10 bodů, 7 doskoků a 2 bloky na zápas, a hlavně úspěšnost střelby z pole 74,2 %. Může tak překonat dokonce i historický rekord ligy legendárního Wilta Chamberlaina z roku 1973, který tehdy dosáhl úspěšnosti v sezóně 72,7 %.Teprve devatenáctiletý rodák z Toronta RJ Barrett byl vloni New Yorkem draftován jako číslo 3 s velkými nadějemi, a zatím je docela dobře naplňuje. Ve své nováčkovské sezóně dostával pochopitelně dost příležitostí a za 55 odehraných zápasů si udržel průměr 14,6 bodů na zápas. Atletický, 198 cm vysoký rozehrávač má určitě velký potenciál, otázkou ale také je, pod jakým vedením ho bude dál rozvíjet.


Majitel Dolan vyhodil během sezóny bývalého kouče Davida Fizdalea (který po pravdě asi nemohl s touto sestavou dokázat žádné velké zázraky) a nahradil ho dočasně asistentem Mikem Millerem. Ten rozhodně nevypadá jako budoucnost týmu na tomto postu, ale otázkou je, koho může reálně New York se svou současnou reputací nalákat. Nezbývá než se nechat překvapit. Každopádně v tuto chvíli nevypadá nijak zvlášť nadějně, že by frustrace fanoušků Knicks měla nějak brzy skončit.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události